Afrykańskie piosenki podszyte politycznym mrokiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:00
- Często słuchając znakomitej afrykańskiej muzyki z lat 70. nie zdajemy sobie sprawy, że obcujemy tak naprawdę z dziełami socrealizmu lub też czającą się w ich cieniu grozą - mówił w Rafał Księżyk, który w Dwójce przybliżał polityczny kontekst kultowych nagrań z Afryki.
Audio
  • Afrykańskie piosenki podszyte politycznym mrokiem (Nokturn/Dwójka)
okładki płyt
okładki płytFoto: materiały prasowe

James Blood Ulmer 1200 PAP.jpg
Różne odcienie funku

Prowadzący "Nokturn" pokazywał jak groza i groteska historii przebijają przez twórczość klasyków muzyki afrykańskiej. Za przykład takiego splotu może posłużyć twórczość gwinejskiego zespołu Super Boiro Band. - W przypadku tej grupy niepokojąca jest już nazwa, która odwołuje się do obozu koncentracyjnego Camp Boiro, gdzie prezydent Ahmed Sekou Touré rozprawiał się z politycznymi oponentami - mówił Rafał Księżyk. - Co ciekawe, ta grająca przyjemną muzykę grupa rekrutowała się z członków gwardii republikańskiej służącej władcy Gwinei.

W audycji wysłuchaliśmy też opowieści o płycie Feli Kutiego, która ściągnęła nieszczęście na jego posiadłość i rodzinę. Rafał Księżyk sięgnął również po nagrania grupy malijskiej Rail Band powołanej do życia przez tamtejsze ministerstwo informacji i śpiewającej piosenki opiewające politykę rządu. Prowadzący audycję przywołał także tragiczne losy artystów uwikłanych w wojnę domową w Angoli oraz opowiedział smutną historię inżyniera dźwięku z Beninu, który zapłacił wysoką cenę za próbę rozwinięcia swych studyjnych umiejętności.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Przygotował: Rafał Księżyk

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 23.05

bch/mz


Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tony Allen. Muzyczny życiorys legendy afrobeatu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 15:00
W "Nokturnie" celebrowaliśmy wydarzenie bez precedensu: afrykański perkusista wydał album w legendarnej amerykańskiej wytwórni jazzowej Blue Note.
rozwiń zwiń