Jonathan Finalyson o muzyce ukrytej w partii szachów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:00
- W utworze "Cap vs. Nim" wziąłem na warsztat rozgrywkę pomiędzy Jose Raulem Capablancą i Aronem Nimzowitschem - o przekładaniu ruchów figur szachowych na dźwięki opowiadał w Dwójce ceniony jazzowy trębacz.
Audio
  • Spotkanie z Jonathanem Finalysonem (Nokturn/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ilkin Zeferli

- Ruch każdej figury oznacza progresję dominanta-tonika. Na przykład w ruchu konika pole startowe reprezentuje harmonię, a pole, na którym figura ląduje, rozwiązanie - wyjaśniał gość audycji "Rozmowy improwizowane".

Jonathan Finalyson opowiadał w jaki sposób rozczytał muzycznie pola szachowe i ruchy poszczególnych pionków. Mówił też o swojej fascynacji tą grą. Ale szachy to tylko jedna z wielu muzycznych inspiracji trębacza. Utwór "Lo Haze" to dźwiękowa reprezentacja pierwszego zdania z "Lolity" Wladimira Nabokowa, a "Tyre" to rekonstrukcja oblężenia starożytnego miasta przez wojska Aleksandra Wielkiego. Więcej w nagraniu audycji, w której poza wywiadem przedstawiliśmy ostatni odcinek Alfabetu Polskich Klarnecistów Jazzowych – od Mełecha do Zimpla.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzą: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Jonathan Finalyson (trębacz)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 22.30

mko/bch/pg

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lou Reed na jazzowo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 07:58
W audycji przysłuchiwaliśmy się jazzowym interpretacjom utworów legendarnego muzyka. Odnotowaliśmy też gościnne występy gigantów jazzu na jego własnych płytach.
rozwiń zwiń