Freski Correggiego. Matka Boża zagubiona w tłumie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 10:30
Freski z parmeńskiej katedry są niezwykłe: dynamiczne, śmiałe z tłumem postaci. W centrum kopuły, w zupełnej pustce znajduje się postać mężczyzny o gołych nogach...O malarstwie Correggio opowiadała w Dwójce doktor Bożena Fabiani.
Audio
  • Freski Correggiego. Matka Boża zagubiona w tłumie (W stronę sztuki/Dwójka)
Fresk Antonio da Correggio
Fresk Antonio da Correggio Foto: Clop/Wikipedia/CC

Kim jest bosy mężczyzna i gdzie jest Matka Boża, której wniebowzięcie jest tematem dzieła? - zdawali się pytać współcześni XVI-wiecznego malarza. Dzieło Correggiego, któremu poświęcił 4 lata swojego życia nie znalazło uznania, oceniono je jako niejasne, zbyt nowatorskie, zbyt dynamiczne.

Wszystko to sprawiło, że Correggio porzucił Parmę i powrócił z dziećmi do Corregio. Pracując nad freskami malarz przyjmował zamówienia na pojedyncze obrazy religijne na desce. Dwa najbardziej znane przezwane z racji oświetlenia: "Dniem" ("Matka Boska ze św. Hieronimem") i "Nocą" ("Pokłon pasterzy").

>>> Zmysłowe malarstwo Antonia Correggio. Posłuchaj >>>
Urodzony w Corregio w sierpniu roku 1489, a zmarły tamże 5 marca roku 1534 Antonio Allegri da Correggio uważany jest za jednego z najdoskonalszych malarzy szczytowego okresu renesansu. Twórczość jego ukształtowała się pod wpływem, między innymi, dzieł Leonarda da Vinci. Zainspirowany dziełem Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej ozdobił sklepienia w klasztorze San Paolo w Parmie i w katedrze parmeńskiej. Jego malarstwo charakteryzują silne kontrasty światłocieniowe, efekty iluzjonistyczne oraz dynamiczne i rozbudowane kompozycje. Correggio był artystą zmysłowym, który sławił w swych dziełach harmonijne piękno i bogactwo życia. Ceniono go zwłaszcza jako malarza dekoracyjnego.

Czytaj także

Leonardo da Vinci - artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 05:40
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginęły w trakcie wojny. Mamy szanse je odzyskać

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 15:15
Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stara się o odzyskanie 31 obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej. Najwięcej, 18, znajduje się obecnie w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

58,3 mln dolarów za obraz Jacksona Pollocka. To rekord!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 08:43
Obraz "Numer 19" Jacksona Pollocka osiągnął na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's cenę dwukrotnie wyższą niż spodziewali się eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza wystawa polskiego malarza Nikifora na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 09:33
Wystawa Nikifora, malarza łemkowskiego pochodzenia, zostanie otwarta 16 maja w Kijowie w Muzeum Narodowym Ukraińskiej Sztuki Ludowej. Będzie to pierwsza ekspozycja uznanego na świecie polskiego prymitywisty na Ukrainie, prezentująca jego sztandarowe prace.
rozwiń zwiń