X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska i Litwa. Trudne lata 1920-1938

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 16:00
W audycji rozmawialiśmy o międzywojennym czasie, który można by nazwać "rozwodem Polski i Litwy".
Audio
  • Trudne stosunki Polski i Litwy (Spadkobiercy Unii Lubelskiej/Dwójka)
Wilno 1919. Komisja Ligi Narodów w koszarach pułku. Widoczni m.in.: generał Lucjan Żeligowski, komendant miasta major Stanisław Bobiatyński, dowódca pułku podpułkownik Jerzy Wołkowicki
Wilno 1919. Komisja Ligi Narodów w koszarach pułku. Widoczni m.in.: generał Lucjan Żeligowski, komendant miasta major Stanisław Bobiatyński, dowódca pułku podpułkownik Jerzy WołkowickiFoto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

8 października 1920 wojsko polskie pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego wkroczyło do Wilna. Przez 18 lat pomiędzy Polską a Litwą nie było połączeń telefonicznych, nie funkcjonowała poczta, nie było wymiany gospodarczej, nie było przejść granicznych. Młodzi ludzie jak Czesław Miłosz, jadąc z domu na uniwersytet, musieli jechać przez Łotwę lub Prusy albo przekraczali zieloną granicę.

17 marca 1938 roku rząd Polski wystosował ultimatum w stosunku do Litwy w sprawie natychmiastowego nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych. 19 marca stosunki zostały nawiązane.

O tym trudnym okresie rozmawialiśmy z naszymi gośćmi i wysłuchaliśmy również wypowiedź pamiętającego te czasy Jerzego Kiersnowskiego.

***

Tytuł audycji: Spadkobiercy Unii Lubelskiej

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: dr hab. Paweł Skibiński, prof. Dariusz Szpoper i Joanna Puchalska

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 14.45

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa podszyta Wilnem, czyli powroty Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:00
- Niektóre tematy współczesności rymowały mu się, gdy wprowadzał je w świat wileński. On Wileńszczyzną cały czas tchnął - podkreślał dr Przemysław Kaniecki, opowiadając o litewskich korzeniach i wileńskiej tożsamości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancja Skirmuntt. Rzeczniczka polsko-litewskiego pojednania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 12:00
W cyklu "Spadkobiercy Unii Lubelskiej" przypomnieliśmy postać kobiety, która wiele zrobiła dla pojednania polsko-litewskiego w dobie rodzących się na przełomie XIX i XX w szowinizmów – tak polskich, jak litewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Orzeszkowa. Pisarka naznaczona piętnem samotności

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:36
- Pisarka miała wiele szczęścia, bo przyszła na świat w rodzinie zamożnej i jej droga do samodzielności była ułatwiona. Wcześnie jednak straciła ojca i rodzeństwo, ostała się jako jedynaczka. Samotność, która na nią spadła, nigdy jej nie opuściła – mówiła w Dwójce dr Iwona Wiśniewska.
rozwiń zwiń