"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 13:15
- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Ludwik Erhardt pochodził z Kościeszki k. Grodna, gdzie urodził się w 1934 r.
Ludwik Erhardt pochodził z Kościeszki k. Grodna, gdzie urodził się w 1934 r.Foto: Andrzej Zborski (ze zbiorów "Ruchu Muzycznego")

Zostali w naszej pamięci

Ludwik Erhardt - publicysta i krytyk muzyczny, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletni redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego" - zmarł 12 marca br. w wieku 87 lat

- Był to człowiek niezwykle niezależny, a jednocześnie nieprawdopodobnie kulturalny i bardzo dowcipny. Często mówiliśmy o kimś, kto po prostu był oceniony przez nas jako człowiek głupi. Pan Ludwik nigdy nie używał takich epitetów, jego ulubionym słowem było wtedy "osioł". Tak samo o naukowcach, a zwłaszcza politykach, którzy nie mieli wiele do powiedzenia, a bardzo poważnie podchodzili do sprawy, w której zabierali głos, mówił "nadęte balony". Nie ukrywam, że do "Ruchu Muzycznego" czasem trafiały teksty muzykologów szalenie wyszukane, ale niezrozumiałe nawet dla nich samych. I to było nazywane muzykologicznym bełkotem - opowiadał Kacper Miklaszewski, który był podwładnym Ludwika Erhardta w tym piśmie.

Z najważniejszym pismem w dziedzinie muzyki poważnej Ludwik Erhardt związany był od 1957 roku, najpierw jako redaktor, później jako sekretarz redakcji, a od 1971 roku jako redaktor naczelny (do 2008 roku). Był niestrudzonym popularyzatorem muzyki w mediach. 

Posłuchaj
15:15 2022_11_03 12_44_43_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Wspomnienia o Ludwiku Erhardcie (Głosy z przeszłości/Dwójka) 

W tym tygodniu (31.10-4.11) w audycji "Głosy z przeszłości" wspominaliśmy zmarłych w ciągu minionego roku zasłużonych i wybitnych ludzi ze świata kultury: Olgierda Pisarenkę, Sylwestra Chęcińskiego, Marynę Miklaszewską, Ludwika Erhardta, Tadeusza Bradeckiego. 

Poniedziałkowy odcinek cyklu poświęcony był Olgierdowi Pisarence.

Polski muzykolog, krytyk muzyczny, przez 50 lat redaktor dwutygodnika "Ruch Muzyczny" - był również autorem wielu audycji radiowych, które powstawały we współpracy z Polskim Radiem, m.in. z radiową Dwójką. - Przede wszystkim przygotowywał audycje dotyczące twórczości operowej: Ryszarda Straussa, Bohuslava Martinů, Arnolda Schönberga - wspominał redaktor Andrzej Sułek.


Posłuchaj
14:54 Głosy-z-przeszlosci-olgierd-pisarenko- 2022_10_31-12-44-57.mp3 Olgierd Pisarenko we wspomnieniach Krzysztofa Knittla, Władysława Malinowskiego i Karoliny Kolinek-Siechowicz (Głosy z przeszłości/Dwójka)

Bohaterem wtorkowej (1.11) odsłony audycji był Sylwester Chęciński.

Reżyser zmarł 8 grudnia 2021 we Wrocławiu. Miał 91 lat. Zasłynął komediami ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane"), ale jego dorobek filmowy zawiera udane obrazy różnych gatunków. - Oczywiście był artystą, stworzył całą serię wspaniałych filmów, spektakli telewizyjnych. Operując przede wszystkim kinem gatunkowym (komedią), potrafił stworzyć filmy perfekcyjne - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, historyk kina i krytyk filmowy, o zmarłym reżyserze. 


Posłuchaj
14:23 2022_11_01 12_45_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Sylwester Chęciński we wspomnieniach (Głosy z przeszłości/Dwójka) 

W środę (2.11) wspominaliśmy Marynę Miklaszewską.

Maryna Miklaszewska ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkinią zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia. "Była kobietą walczącą, niepokorną. Miała umiejętność delikatnego dotykania istoty rzeczy, bez używania pustych, wyświechtanych słów. Inspirowała młodsze pokolenia jako jeden z wzorców kobiecości" - tak na antenie Dwójki zmarłą Marynę Miklaszewską wspominała w maju tego roku Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Posłuchaj
13:55 2022_11_02 12_46_49_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Wspomnienia o Marynie Miklaszewskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  

Ostatni, piątkowy odcinek cyklu poświęcony był zaś Tadeuszowi Bradeckiemu.

Aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie - był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.


 
Posłuchaj
15:49 Glosy-z-przeszlosci-Tadeusz-Bradecki 2022_11_04-12-44-45.mp3 Twórczość Tadeusza Bradeckiego wspomniał Wojciech Majcherek w rozmowie z Anną Lisiecką (Głosy z przeszłości/Dwójka)
 

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowali: Beata StylińskaAldona Łaniewska-WołłkJakub KuklaKarol FurtakAnna Lisiecka

Data emisji: 31.10-4.11.2022

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Bogusław Kaczyński - twórca operowych filmów akcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 18:15
- Bogusław Kaczyński starał się przekonać nieprzekonanych. To normalne, że ludzie niewyedukowani myśleli "opera – to nie dla nas". A on, kiedy już posiadł odpowiednie narzędzia, starał się pokazać, że piękna opera jest dla wszystkich - mówiła w Dwójce Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 17:30
- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
rozwiń zwiń