Nikodem Kluczyński i "Concrete angel". "Sztuka skupia się na operowaniu napięciem"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 09:37
Nikodem Kluczyński to młody kompozytor, kontrabasista i improwizator. Artysta interesuje się m.in. jazzem i sceną muzyki klasycznej. O swoich inspiracjach i przebiegu kariery młody kompozytor opowiedział w audycji "Nowa Polska" w Programie 2 Polskiego Radia.
Nikodem Kluczyński był gościem audycji Nowa Polska
Nikodem Kluczyński był gościem audycji "Nowa Polska"Foto: Andrzej Szwabe
  • Nikodem Kluczyński urodził się 14 sierpnia 1999 roku.
  • Jest laureatem kilkunastu międzynarodowych konkursów.
  • Kompozytor ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Urodzony w 1999 roku Nikodem Kluczyński - kontrabasista, improwizator i kompozytor - lubi łączyć różne muzyczne tradycje: jazz i scena muzyki klasycznej to najbardziej oczywiste sfery jego zainteresowań. Inne to sonoryzm i - jak sam mówi - "architektonizm" oraz bliska współpraca z muzykami, którzy współtworzą jego muzyczne projekty. Najnowszy z nich to "Concrete angels".

Nikodem Kluczyński i autoekspresja

Nikodem Kluczyński powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że od początku chciał wyrażać siebie. - Muzyka zawsze była dla mnie czymś podstawowym i bardzo istotnym. Jako młody człowiek udzielałem się też literacko. Miałem więc silną potrzebę autoekspresji i szukałem jakichś narzędzi do tego - powiedział.

Kompozytor zdradził, że w pewnym momencie jego zainteresowania skierowały się ku jazzowi. - Pierwszym świadomym artystycznym wyborem było to, żeby zrezygnować z wiolonczeli i zająć się grą na kontrabasie - szczególnie pod kątem muzyki jazzowej - zdradził.

Miłość do komponowania

Gość Programu 2 Polskiego Radia opowiedział także o momencie, w którym zdecydował się zostać kompozytorem. - Uczyłem się w szkole muzycznej II stopnia w Poznaniu przy ulicy Solnej. Osoby, które przechodziły na etapie liceum na Wydział Jazzu, wydawały się dla młodszych uczniów bardzo inspirujące. Takie osoby stawały się idolami i drogowskazami - mówił.

- W tym okresie zacząłem poszukiwać i szybko okazało się, że od improwizacji do kompozycji droga jest bardzo krótka. Mimo tego, że studia kontynuowałem jako muzyk jazzowy, to potężną miłością zapałałem do komponowania - powiedział.

Sztuka napięcia

Nikodem Kluczyński zdradził także, że kluczowym elementem tworzenia jest napięcie. - Podstawowym aspektem rozmyślania o jakiejkolwiek formie sztuki jest napięcie. Każda ze sztuk, w szczególności te, które posiadają w sobie aspekt czasowy, skupia się na operowaniu napięciem - ocenił.

- Wszystko inne: harmonia, melodia i teoria związana z muzyką, jest wtórne. Są to narzędzia. To jednak one decydują o tym, czy coś znajduje się w głównym nurcie, czy jest eksperymentatorskie - powiedział Nikodem Kluczyński.


Posłuchaj
13:21 _PR2 (mp3) 2024_06_06-22-01-14.mp3 Nikodem Kluczyński m.in. o swojej twórczości (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Nikodem Kluczyński (kompozytor)

Data emisji: 6.06.2024

Godz. emisji: 22.00

dz/mpkor

Czytaj także

Rafał Janiak: wierzę, że opera "Jaś i Małgosia" to rozrywka dla całej rodziny [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 14:00
- Jest to nasza piąta premiera w tym sezonie. Można powiedzieć, że ostatnia i bardzo wyjątkowa, bo utarło się określenie, że to opera dla najmłodszych widzów. My chcieliśmy pójść krok dalej - mówił w Dwójce Rafał Janiak, który za pulpitem dyrygenckim poprowadził premierowy spektakl operowy "Jaś i Małgosia" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paweł Łukaszewski. The Adoration". Bartosz Michałowski: to kompozytor, który doskonale rozumie chór

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 18:06
- Paweł Łukaszewski sam był artystą Chóru Filharmonii Narodowej, więc wiedział, dla kogo pisze. Mówię to w kontekście dwóch utworów, które znalazły się na tej płycie i były pisane właśnie z myślą o naszym chórze - mówił w Dwójce o albumie "Paweł Łukaszewski. The Adoration" chórmistrz Bartosz Michałowski. 
rozwiń zwiń