Wojciech Błażejczyk - technologia i wyobraźnia w idealnej harmonii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 07:10
Halo, Halo!!!! Ten piękny dzień zwieńczyła wyjątkowa muzyka, a w niej technologia i wyobraźnia w idealnej harmonii. Bohaterem audycji cyklu "Nowa Polska" był Wojciech Błażejczyk.
Wojciech Błażejczyk
Wojciech BłażejczykFoto: Mateusz Żaboklicki

W audycji usłyszeliśmy gestofon stworzony w Studiu Muzyki Elektroakustycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Chopin University Electronic Music Studio), który zaistniał w muzyce Wojciecha Błażejczyka skomponowanej dla duetu ElettroVoce (Agata Zubel i Cezary Duchnowski).

Pojawiły się także instrumenty strunowe z całego świata pod lupą super czułych mikrofonów oraz pomysłowości kompozytora dowodzącej, że sonoryzm powojennej awangardy był tylko pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do bajkowych muzycznych form i faktur oraz gitara elektryczna, która w rękach tego artysty przyjmuje tysiące nowych muzycznych twarzy.

Program

  • Wojciech Błażejczyk "The Science od Destruction"

wyk. Wojciech Błażejczyk - gitara elektryczna, elektronika

  • "Co_Relations", wyk zespół Elettrovoce; "Strunofonie"

wyk. Wojciech Błażejczyk - cytry preparowane, banjo, mandolina i inne


Posłuchaj
58:45 2022_12_08 22_00_14_PR2_Nowa_Polska.mp3 Wojciech Błażejczyk - technologia i wyobraźnia w idealnej harmonii (Nowa Polska/Dwójka)

 

Wojciech Błażejczyk Wojciech Błażejczyk

***

Wojciech Błażejczyk urodził się w 1981 roku, ukończył kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zygmunta Krauze, reżyserię dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Lupy oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 roku obronił doktorat w dyscyplinie sztuki muzyczne. Jest adiunktem w Katedrze Kompozycji na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, kierownikiem Chopin University Electronic Music Studio (dawne Studio Muzyki Elektronicznej i Komputerowej im. W. Kotońskiego).

(źródło: chopin.edu.pl)


***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 8.12.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:55
Mija rocznica 90. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:40
- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń