Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do planu filmowego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 12:00
- Mój bohater wyrwał się kierowany ambicją zawodową, ale w sensie emocjonalnym, tożsamościowym jest tak samo zagubiony jak w tym malutkim miasteczku przed wyjazdem. Albo jeszcze bardziej - mówił w Dwójce w niedzielny poranek Tymoteusz Bies, pianista, a także aktor, bohater nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu "Chleb i sól".
Tymoteusz Bies
Tymoteusz BiesFoto: PAP/Andrzej Grygiel

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Pianista, kompozytor, pedagog

Tymoteusz Bies naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, w klasie Doroty Zawieruchy. Edukację kontynuował pod kierunkiem Zbigniewa Rauby w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

Po ukończeniu liceum (dyplom z wyróżnieniem) podjął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, także pod opieką artystyczną Zbigniewa Rauby. Edukację ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł "Primus Inter Pares" dla najlepszego absolwenta. Od 2020 r. pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu w macierzystej uczelni.

Przygoda z filmem

Tymoteusz Bies w 2021 roku wziął udział w produkcji filmu "Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura. Pianista wcielił się w rolę główną, jest także wykonawcą wykorzystanych w filmie utworów fortepianowych oraz autorem muzyki. Nie był to dla artysty pierwszy kontakt z kinem, ma bowiem na koncie już pracę przy kilku produkcjach. - Mam generalne przeświadczenie, że moje działania wynikają z tego, że trafiam na wspaniałych ludzi - nie krył. - Tak było w przypadku mojej przygody z filmem.

Mikołów i jego giganci

W niepozornym Mikołowie na Śląsku, skąd pochodzi nasz gość, można znaleźć całkiem sporo artystów. - Jedną z takich osób jest Adam Sikora, wspaniały operator filmowy, reżyser, wykładowca Katowickiego Wydziału Filmowego i – tak się ciekawie składa – że bardzo przyjaźnię się z synem Adama Sikory, Łukaszem Sikorą, też aktorem - opowiadał Tymoteusz Bies.

- Kilka lat temu, przy okazji filmu "Powrót giganta", który był realizowany metodą studencką, Adam Sikora zapraszał do realizacji swoich studentów czy młodych ludzi ze środowiska filmowego - opowiadał nasz gość. - Znając moją przygodę z muzyką, obserwując rozwój, zaproponował, żebym zajął się kompozycją muzyki do tego filmu. Pracowało nam się fantastycznie, mimo że to był mój debiut w roli kompozytora muzyki.

Amatorzy grają siebie

"Chleb i sól" opowiada historię młodego pianisty, studenta uniwersytetu muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości. Centrum spotkań młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Jak czytamy w opisie filmu, główny bohater – Tymek – staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

Obraz jest pełnometrażowym debiutem Damiana Kocura opartym na stosowanej przez niego w krótkim metrażu metodzie angażowania aktorów nieprofesjonalnych, a w procesie konstrukcji scenariusza ma przed sobą konkretną osobę. - Bohater ma zestaw cech i umiejętności, który jest moim udziałem, posiada podobną wrażliwość, szereg moich prywatnych cech charakteru - zaznaczył pianista. - To umożliwia nieprofesjonalnym aktorom komfortowe warunki pracy na planie. 

Czytaj także:

Film podczas gali zamknięcia 79. festiwalu w Wenecji otrzymał nagrodę specjalną jury sekcji Orizzonti, został także entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Posłuchaj
58:59 2022_09_18 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do festiwali filmowych (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Zwiastun filmu

[YouTube: SFPorgPL/Bread and Salt I Official trailer I Chleb i sól I Oficjalny zwiastun]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Tymoteusz Bies (pianista, kompozytor)

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Tymoteusz Bies: sukces nie jest najważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:05
- Mam cel, żeby tworzyć, wykonywać dobrą muzykę, żeby dzieło było dobre, a czy to będzie miało 200 wyświetleń, czy milion, to jest już wtórne - mówił w Dwójce laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na festiwalu w Wenecji poznaliśmy laureata Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 17:00
- Tytułem, który jak dotąd podbił serca uczestników festiwalu w Wenecji, był najnowszy film Darrena Aronofsky’ego. Tylu zapłakanych osób w kinie jeszcze w życiu nie widziałem - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń