Dorota Miśkiewicz: skoro to okrągła rocznica, zamierzam długo świętować [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 19:58
- Dziękuję za to, że Dwójka pamiętała o moich okrągłych urodzinach. Jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa, że mogę tutaj być i rozpocząć tu świętowanie - mówiła w Cafe "Muza" Dorota Miśkiewicz. Jedna z najbardziej cenionych wokalistek jazzowych w Polsce już wkrótce będzie obchodzić ważny dla niej jubileusz.

Debiut w towarzystwie wielkich nazwisk

Dorota Miśkiewicz wychowała się w jednym z najbardziej jazzowych domów w Polsce - ojciec Henryk to jeden z najwybitniejszych europejskich saksofonistów, a brat Michał jest perkusistą, m.in. członkiem słynnego kwartetu Tomasza Stańki.

Obaj byli obecni przy jej pierwszym radiowym nagraniu. Był to rok 1994, studio S3 Polskiego Radia i kompozycja Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory pt. "Dla Ciebie jestem sobą".

Dorota Miśkiewicz wypływa na szerokie wody

O ile dobrze pamiętam, dostałam wtedy drugą nagrodę na festiwalu wokalistów w Zamościu. Laureaci w nagrodę mieli możliwość nagrania w Polskim Radiu kilku piosenek. Było to dla nas coś nieprawdopodobnego, bo to był pierwszy kontakt z mikrofonem i ze słuchawkami - wspominała Dorota Miśkiewicz.

Oprócz Henryka i Michała Miśkiewiczów w nagraniu wzięli również udział Andrzej Jagodziński (fortepian) i Zbigniew Wegehaupt (kontrabas). Powstała również anglojęzyczna wersja zaaranżowanego wówczas no nowo utworu "Dla Ciebie jestem sobą" (słowa: Jerzy Siemasz).

Od klasyki do jazzu

Jest klasycznie wykształconą skrzypaczką, po warszawskiej Akademii Muzycznej. Porzuciła jednak klasykę na rzecz jazzu. Dziś to jedna z najbardziej rozchwytywanych wokalistek jazzowych w kraju.

Była wieloletnią solistką zespołu Włodzimierza Nahornego, którego specjalnością stały się jazzowe opracowania utworów Chopina, Szymanowskiego i Karłowicza. Ale prawdziwą pasją, wręcz powołaniem Doroty Miśkiewicz stała się wokalistyka i to w szerokim spektrum: od jazzowej improwizacji (scat), poprzez formułę bardziej pop, najczęściej z niebanalnym, refleksyjnym tekstem, po piosenki dla dzieci, czego świetnym przykładem jest płyta z utworami Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima.


Posłuchaj
59:50 2023_09_03 09_59_55_PR2_Cafe_Muza.mp3 (Przed) Jubileuszowa rozmowa z Dorotą Miśkiewicz (Cafe "Muza"/Dwójka) 

We wrześniu ukaże się nowy album Doroty Miśkiewicz zatytułowany "Bons Amigos", nagrany w Rio de Janeiro, w duecie, którego drugim filarem jest charyzmatyczny wokalista i gitarzysta - Toninho Horta.

W audycji pojawiły się życzenia dla jubilatki od bliskich, z ojcem Henrykiem na czele.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Dorota Miśkiewicz (wokalistka)

Data emisji: 3.09.2023

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 11:59
- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nasza Miłość". Dorota i Henryk Miśkiewiczowie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 19:20
W cyklu Jazz.PL wystąpił wyjątkowy duet – Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz w nowym projekcie. "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza.
rozwiń zwiń