Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 12:00
- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
Aleksandra Świgut
Aleksandra ŚwigutFoto: Bruno Fidrych

1200x660_Ania-Karpowicz_Aleksandra-Swigut_2.jpg
"Domówka z Dwójką". Ania Karpowicz, Aleksandra Świgut i… ludzki głos

Posłuchaj
59:22 2021_02_14 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Aleksandra Świgut o przedsięwzięciu "Living in Inner Voices" oraz konkursach pianistycznych (Cafe "Muza"/Dwójka)

Aleksandra Świgut to pianistka młodego pokolenia, z powodzeniem podbijająca koncertowe estrady. Wszechstronna, obdarzona wyobraźnią i kreatywnością. Laureatka II nagrody Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych w 2018 roku bardzo intensywnie rozwija swoje artystyczne emploi.

Mimo niesprzyjających ograniczeń czasu pandemii, Aleksandra Świgut zrealizowała nowe intrygujące przedsięwzięcie: Living in Inner Voices - Stracony dla Świata skupione wokół dzieł trzech kompozytorów: Gustava Mahlera, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

- Muszę przyznać, że pieśń Mahlera Ich bin der Welt abhanden gekommen jest moją muzyczną obsesją. Nagrałam ją również na fortepianie historycznym i to jest taka pieśń, która leży u podstaw tego przedsięwzięcia - opowiadała Alessandra Świgut.

Czytaj także:

Jak zdradziła pianistka, to przedsięwzięcie jest jej szczególnie bliskie, ponieważ zorganizowane zostało wspólnie z jej siostrą Agnieszką. - Chciałabym szczególnie podkreślić jej rolę, ponieważ jest współtwórczynią i pomysłodawczynią tej inicjatywy. Agnieszka jest skrzypaczką Helsingborg Orchestra i cały koncept będzie miał swoją premierę na platformie tej orkiestry. Będziemy również udostępniać ten koncert online na kanale Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena - podkreśliła.

Punktem wspólnym dla muzyki Mahlera, Schumanna i Chopina, których dzieła zabrzmią podczas inicjatywy Stracony dla Świata, zdaniem pianistki, jest łącząca ich melancholia.

- Living in Inner Voices jest muzyczną metaforą życia wewnętrznego, duchowego. Ono nie jest proste i jest w nim dużo nakładającej się polifonii głosów. Często to są wewnętrzne dysonanse, konflikty, które ci kompozytorzy odczuwali i które my też jako muzycy odczuwamy dzisiaj. Dlatego tak bardzo utożsamiamy się z tą muzyką.

Czytaj też:


Fortepian 1200.jpg
Podróż przez możliwości fortepianu

Aleksandra Świgut opowiadała również o swoich najbliższych planach, związanych ze zbliżającym się Konkursem im. Rubinsteina w Tel Avivie. Warto wspomnieć, że to jeden z najbardziej wymagających konkursów pianistycznych, m.in. dlatego, że składa się aż z czterech etapów.

- Jest to również obciążenie psychiczne, dlatego że tak ogromny program bardzo eksploatuje emocjonalnie. Trzeba mieć też umiejętność dobrej organizacji energii. To trudne wyzwanie, do którego przygotowuję się od dłuższego czasu. Program jest wszechstronny i wymagający. Dla mnie konkursy to pewien rodzaj wyzwania i jakiejś pracy nad swoim charakterem. To takie troszkę sportowe - wyznała artystka.

Artystka podkreśliła jednocześnie, że jest przeciwniczką konkursów, ponieważ ich filozofia "stawia na dzielenie muzyków".

- To konfrontowanie się z innymi uczestnikami w charakterze rywalizacji, porównywanie siebie, mierzenie się, kto ma pełniejszą, barwniejszą osobowość, to jest brutalne i nieadekwatne do tego, jakie wartości powinna nieść ze sobą sztuka. Ale świat wypracował taką formę i do niej przywykliśmy. Jednak liczę że ta forma ewoluuje i otworzy się bardziej na łączenie muzyków - mówiła.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Aleksandra Świgut (pianistka)

Data emisji: 14.02.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Pożegnania - Ida Haendel

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:58
Sławna polska skrzypaczka zmarła 30 czerwca br. w Miami na Florydzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter grała Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:00
W poniedziałkowej "Filharmonii Dwójki" usłyszeliśmy dzieła Ludwiga van Beethovena. Wśród wybranych słuchaliśmy słynnego Koncertu potrójnego C-dur na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę op. 56.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:42
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń