Nałęcz-Niesiołowski: nie trzeba być wyczynowcem, by sprostać wyzwaniom [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 11:46
- Rower to dla nas hobby. Staramy się pokazywać, że nawet trudne wyzwania i trasy, które według niektórych mogą pokonywać tylko profesjonaliści, są w naszym zasięgu, gdy ma się cel, wytrwałość i ogólną sprawność fizyczną. Bardzo zachęcam do aktywnego wypoczynku - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023", a na co dzień dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Marcin Nałęcz-NiesiołowskiFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Dyrygent, dyrektor, rowerzysta

Jeszcze niedawno nasz gość był w drodze. W wakacje Marcin Nałęcz-Niesiołowski i jego dwaj koledzy - kompozytor Marcin Mirowski i puzonista Wiktor Rakowski - wsiedli na rowery i objechali Polskę wzdłuż granic. W ciągu trzech tygodni pokonali dystans trzech tysięcy kilometrów, a ich podróży towarzyszyła zbiórka pieniędzy na instrumenty i akcesoria muzyczne dla zbombardowanej przez Rosjan Szkoły Muzycznej w ukraińskim Makarowie oraz na kolejną, niezbędną operację wydłużenia nogi Małgorzaty Tomczak, która może być wykonana tylko w USA.

- Już wcześniej z moimi kolegami realizowaliśmy w wakacje trochę krótsze trasy, takie powyżej tysiąca kilometrów. Jest to nasz sposób na spędzanie urlopu, połączony także z chęcią pomagania - tłumaczył w audycji Cafe "Muza" Marcin Nałęcz-Niesiołowski. 

ZOBACZ WIDEO:

Jednoślad - wiele korzyści

Podczas swoich wypraw rowerowych przyjaciele muzycy pokonują średnio 150-200 km dziennie. - Taką mamy strukturę, przynajmniej ja, że po całym sezonie artystycznym potrzebuję takiego wysiłku, skupienia i zaspokojenia chęci pomocy innym osobom - podkreślał dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dyrygent wędrujący/poszukujący

Stanowisko to Marcin Nałęcz-Niesiołowski objął na początku tego roku. Wcześniej był m.in. dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Białostockiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej; pełnił też funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej. 

- Czasy, gdy dyrygent był przypisany tylko do jednego zespołu, jak to było w drugiej połowie ubiegłego wieku, już minęły. Dyrygenci podróżują, spotykają się z orkiestrami jako dyrygenci gościnni lub jako dyrektorzy artystyczni, czy orkiestr, czy festiwali - przekonywał nasz rozmówca.

Posłuchaj
59:37 2023_09_10 09_59_55_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi (Cafe "Muza"/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrygent, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi)

Data emisji: 10.09.2023

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 11:00
- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 12:30
- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń