Jakub Jakowicz: antygwiazdorstwo to mój sposób na kontaktowanie się z muzyką [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 11:53
- Ten zawód ma różne oblicza. Myślę, że jako syn muzyków, który wyrósł w pewnej filozofii tego zawodu i stykał się z różnymi ludźmi na swojej drodze, widziałem sporo odsłon tego. Człowiek szuka oczywiście jakieś swojej wersji i sposobu na to, żeby kontaktować się z muzyką i słuchaczami. Mnie bliska jest taka, mówiąc w dużym skrócie, antygwiazdorska wersja - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.

ZOBACZ WIDEO:

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

  • Jest wybitnym muzykiem, ale takim, który zawsze na pierwszym miejscu stawia kompozytora i jego dzieło, a sam ukrywa się w cieniu.
  • Jego działalność dzieli się na różne gałęzie: jest solistą, kameralistą i pedagogiem.
  • Gościem audycji Cafe "Muza" był wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz.

Skrzypcami był obciążony genetycznie. Podjął jednak wyzwanie i zaczął grać na tym instrumencie. Stał się wybitnym muzykiem, ale takim, który zawsze na pierwszym miejscu stawia kompozytora i jego dzieło, a sam ukrywa się w cieniu.

Jakub Jakowicz - solista, kameralista, pedagog

- Muzyka daje mi dużo osobistej radości i satysfakcji, ale też pomaga mi pokonywać różne trudności w życiu - wyznał Jakub Jakowicz.

Jego działalność dzieli się na różne gałęzie: jest solistą, kameralistą i pedagogiem. W tym roku minie 20 lat odkąd zaczął nauczać na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak sam przyznaje, perspektywa uczenia zmieniła jego podejście do bycia na estradzie.

"Od studentów nauczyłem się, jak uczyć"

- Wydaje mi się, że opowiadanie innym ludziom o tym, co jest we mnie i jaki mam pomysł na muzykę jednocześnie rozwija, bo trzeba to jakoś ująć w słowa i znaleźć język, żeby to przekazać. Myślę, że miałem pewne etapy w pracy pedagoga. Na początku starałem się po prostu stworzyć innych Jakubów Jakowiczów, co też czasami moi wspaniali, inteligentni studenci umieli mi pokazać. Dzięki temu bardzo dużo się też nauczyłem w jaki sposób uczyć - podkreślał Jakub Jakowicz.

"Skazany" na skrzypce

Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej - prof. Tadeusza Wrońskiego.

Agata Kwiecińska i Jakub Jakowicz w studiu Dwójki Agata Kwiecińska i Jakub Jakowicz w studiu Dwójki

Jakub Jakowicz koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 roku, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 r. zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Występy z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami

Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln.

Współpracował z takimi dyrygentami jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Kirill Karabits, Michail Jurowski, Marc Minkowski czy Stefan Solyom.


Posłuchaj
58:51 2024_02_25 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Skrzypek Jakub Jakowicz nie tylko o muzyce (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Od 2006 roku Jakub Jakowicz związany jest z Zehetmair Quartet, z którym otrzymał prestiżową nagrodę Diapason d’Or de l’Année za najlepsze nagranie. 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Jakub Jakowicz (skrzypek, pedagog)

Data emisji: 25.02.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/ans

Czytaj także

Kacper Malisz: widzę podobieństwo muzyki tradycyjnej do jazzu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:00
- Grając muzykę tradycyjną, zacząłem zauważać dużo podobieństw do muzyki jazzowej jeśli chodzi o samą filozofię grania, filozofię tej muzyki. Zarówno w muzyce tradycyjnej, jak i w jazzie, jak wiadomo, improwizacja stanowi bardzo dużą część tych gatunków - mówił Kacper Malisz, który w piątek (24.11) wystąpi w Dwójkowym cyklu koncertowym "Jazz.PL"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartłomiej Nizioł: w tym roku są trzy ważne dla mnie jubileusze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 12:20
- Ten rok jest dla mnie szczególny, ponieważ są aż trzy ważne dla mnie jubileusze. To znaczy kończę 50 lat, mija 20 lat, odkąd gram w Operze w Zurychu, i 15 lat, odkąd jestem pedagogiem na uczelni w Bernie - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, mieszkający w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków.
rozwiń zwiń