Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 14:00
– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.

ZOBACZ WIDEO:

  • Ewa Mrowca ze szczególną pasją poświęca się wykonawstwu muzyki na instrumentach oryginalnych, a także historycznej realizacji basso continuo. 
  • Od wielu lat pasjonuje ją francuska twórczość klawesynowa epoki baroku.
  • Koncertuje jako solistka oraz w zespołach muzyki dawnej. Jest współzałożycielką łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble.

Ewa Mrowca to klawesynistka, pedagog, współzałożyciela łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble, spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej.

Ewa Mrowca - niespokojny duch

- Klawesyn daje tak wiele możliwości... To przecież nie tylko granie solowe, ale także basso continuo, różnego rodzaju badania, poszukiwania, gra na instrumentach oryginalnych. To wszystko jakoś się uzupełnia i powoduje, że faktycznie tych pól działań jest bardzo wiele - przyznała artystka.

Naukę gry na klawesynie Ewa Mrowca rozpoczęła w wieku 12 lat. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Jest absolwentką Guildhall School of Music&Drama w Londynie w klasie prof. Nicholasa Parle oraz Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w klasie prof. Jörga-Andreasa Böttichera.

Uczyła się od najlepszych

Została wyróżniona w 2003 roku w VI Konkursie Klawesynowym im. J. Broadwooda w Londynie, organizowanym na historycznych instrumentach. W 1999 roku uzyskała Diploma di Merito Accademii Musicale Chigiana w Sienie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kennetha Gilberta (Accademia Musicale Chigiana), Christophe'a Rousseta, Elisabeth Joyé, Kris Verhelst, Pierre'a Hantaï, Boba van Asperena oraz Jespera Christensena. Ze szczególną pasją poświęca się wykonawstwu muzyki na instrumentach oryginalnych, a także historycznej realizacji basso continuo.

Występowała w Polsce, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Grała razem z zespołami Jordiego Savalla, Simona Standage’a, Katherine McGillivray, Lilianny Stawarz, Olivii Centurioni, Jörga-Andreasa Böttichera, Petera van Heyghena czy Joshui Rifkina. Wraz z Jakubem Kościukiewiczem założyła łódzką orkiestrę barokową Altberg Ensemble.


Posłuchaj
58:46 2024_04_21 10_00_32_PR2_Cafe_Muza.mp3 Ewa Mrowca - klawesynistka zasłuchana w baroku (Cafe Muza/Dwójka) 

Ewa Mrowca wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Ewa Mrowca (klawesynistka)

Data emisji: 21.04.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/wmkor


Czytaj także

Lilianna Stawarz i Michał Nagy - muzyka na klawesyn i gitarę od baroku po wiek XX [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 19:30
Gospodarzami "Miejscówki z Dwójką" byli klawesynistka Lilianna Stawarz i gitarzysta Michał Nagy. Koncert transmitowaliśmy na antenie Programu 2 oraz - w formie wideo - w internecie. Zapraszamy do oglądania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 13:01
- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
rozwiń zwiń