REKLAMA

Leonora Armellini: czasy Chopina to mój ulubiony okres w dziejach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 16:30
- XIX wiek dla muzyki, ale również innych sztuk: malarstwa, poezji, literatury, był czasem szczególnie ważnym. Ci, którzy tworzyli, odkrywali coraz więcej na temat samych siebie, ale także na temat ludzkości w ogóle. W tym czasie to człowieczeństwo było w centrum świata. Myślę, że muzyka doskonale to oddaje - mówiła w Dwójce Leonora Armellini. Włoska pianistka wystąpiła z recitalem na festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Leonora Armellini
Leonora Armellini Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Powrót do Warszawy

Leonora Armellini to laureatka V nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Teraz ponownie odwiedziła polską stolicę, by wystąpić na 18. festiwalu "Chopin i jego Europa" (13-31 sierpnia). Jak podkreśla, muzyka XIX-wiecznych kompozytorów pozwala wykonawcy lepiej poznać samego siebie.

- Można powiedzieć, że kiedy obcuję z tą muzyką, dużo myślę o swoich przeżyciach i o tym, co chciałabym przekazać odbiorcom, a które idee zgłębić samodzielnie. Czasami to sprawia, że mam wrażenie, jakbym dokonywała analizy swojego ja. Niektóre kompozycje okazują się szczególnie pomocne w tym procesie. Sama zauważam, że dość często, gdy je gram, staję się bardziej rozemocjonowana. To się zdarza także już podczas koncertu - czasem do momentu występu nie wiem, że to wszystko się we mnie kryje, a potem, nagle, podczas gry, wynurza się - tłumaczyła pianistka.

Każdy koncert jak podróż w nieznane

Walor odkrywczy mogą mieć nawet utwory, które Leonora Armellini w przeszłości wielokrotnie już wykonywała. - Czasem mam wrażenie, że muzyka, którą wykonuję, dojrzewa wraz ze mną, ale to działa też w drugą stronę i ja także dojrzewam. Z każdym nowym wykonaniem utworu, który dobrze znam, dostaję coś innego, nowego. To zależy od wielu czynników: od mojego stanu umysłu, miejsca, w którym koncertuję, publiczności i jej nastawienia. To jest chyba właśnie najbardziej pociągające w uprawianiu muzyki - możesz oczywiście zdecydować, jak poprowadzić frazę wtedy, gdy ćwiczysz, i wiele od tego zależy, ale ostatecznie: muzyka płynie sama - podkreśliła.

Recital Leonory Armellini na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa" odbył się 14 sierpnia. Pianistka zagrała utwory Debussy'ego, Schumanna i Chopina. 

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki >>>

- Zawsze trudno mi mówić, dlaczego wybieram jakiś program. W tym wypadku chyba chodzi o to, że ballady są dla mnie osobiście bardzo ważne - gram je od wielu, wielu lat i mam równie wiele wspomnień z nimi związanych. Znów, po Konkursie Chopinowskim, zaczęłam grać je wszystkie razem i zauważyłam, że po kilku latach niezwykle dojrzały. Lubię grać je w zasadzie jako historię - od pierwszej do ostatniej i ta historia jest dla mnie swego rodzaju podróżą, przygodą - opowiadała.

Posłuchaj
07:12 Dwojka_Wybieram Dwojke Armellini 2022_08_16-16-14-15.mp3 Leonora Armellini o swoim koncercie podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" (Wybieram Dwójkę) 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Leonora Armellini (pianistka)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg

Logo sponsora Logo sponsora

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- Nie sposób wybrać ten najważniejszy spośród 34 koncertów. To festiwal dla ludzi, których interesuje kultura wysoka i muzyka artystyczna - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Szklener o festiwalu "Chopin i jego Europa": romantyzm najważniejszym wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- W tym roku zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest kontekst polskiego romantyzmu. To dosyć ciekawa zbieżność, dlatego, że każdy festiwal "Chopin i jego Europa" do pewnego stopnia realizuje ten program, który w tym roku został przyjęty jako oficjalny program kulturalny dla naszego kraju - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

JJ Jun Li Bui przed koncertem w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:43
- W muzyce Chopina da się usłyszeć wiele reminiscencji z różnych kultur - mówił w Dwójce kanadyjski pianista JJ Jun Li Bui, który wystąpi w Warszawie podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert będzie transmitowany w Dwójce.
rozwiń zwiń