Marek Kochan: Orwell jest jak reflektor w teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 17:30
- Pojawiły się ostatnio takie ciekawe zjawiska w świecie, w języku, że za niewłaściwe nazwanie czegoś można być obłożonym anatemą, krytykowanym, w pewnym sensie usuniętym z życia publicznego - podkreślił w "Literackich witaminach" Marek Kochan, pisarz, prozaik i dramaturg. 
Marek Kochan
Marek KochanFoto: Wojciech Dorosz

Posłuchaj
09:07 [ PR2]PR2 (mp3) 19 sierpień 2020 16_46_14.mp3 Marek Kochan poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Gość Kingi Michalskiej zachęcał od sięgnięcia po utwory Georga Orwella, niekoniecznie te ze ścisłego kanonu lektur. Mówiąc o dobrze znanym "Roku 1984" zachęcał do czytania tej książki w aktualnym kontekście. - Orwell opisuje tam nie tylko świat utopijnej, totalitarnej przyszłości, opisuje zjawiska społeczne powiązane ze zjawiskami językowymi - mówił Marek Kochan. - Ten upiorny świat, w którym żyje Winston Smith jest nie tylko dlatego upiorny, że jest tam wielki brat i totalitarna władza, ale również dlatego, że ta władza rządzi za pomocą języka. Wszystko można powiedzieć zupełnie odwrotnie niż jest. I jest też coś takiego jak myślo-zbrodnia, użycie niewłaściwego języka jest pewnego rodzaju zbrodnią, która w zasadzie jest równoznaczna ze śmiercią - tłumaczył.

Czytaj także:

Kolejnym przywołanym autorem był Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg. - Niedawno ukazała się jego książka "Przegrany", powieść z 1983 roku. Świetnie napisana - podkreślił pisarz. - W jakimś sensie kojarzy mi się z pandemią. To jest temat, który powraca u Bernharda, temat rozliczeń, rozrachunków ze sobą, ze swoim życiem. 

Książka opowiada o trzech bohaterach - muzykach, z których jeden jest postacią prawdziwą, jest to Glenn Gould, znakomity wirtuoz, pianista. - To może powinna być lektura obowiązkowa dla studentów akademii muzycznych na pierwszym roku - sugerował Marek Kochan. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Marek Kochan (pisarz, prozaik, dramaturg)

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Przemysław Kaniecki: Konwicki mapuje Warszawę przez pryzmat własnej osoby

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
- W "Nowym Świecie i okolicach" ciekawe jest zobaczyć mapę Warszawy rysowaną przez niego. Niby pisze przewodnik po Nowym Świecie i okolicach: tu jest to, tu tamto, ale od razu wiemy, że on pisze coś pod siebie, co interesuje jego, z czym on jest zrośnięty i co jest jego własne - mówił dr Przemysław Kaniecki, znawca twórczości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Łobodziński: literatura daje nam odpowiedź na pytanie "kim jesteśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 17:00
- Jestem uzależniony od czytania, nigdy nie zrezygnowałem z literatury. Pandemia zmieniła tylko to, że zintensyfikowała się we mnie potrzeba czytania - mówił w "Literackich witaminach" Filip Łobodziński, dziennikarz i tłumacz.
rozwiń zwiń