Zdzisław Adamczyk: "Dzienniki" Żeromskiego są świadectwem narodzin pisarza

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 16:33
- W "Dziennikach" widzimy bardzo ciekawy wizerunek młodego człowieka, który wszystko zawdzięcza literaturze. Żeromski chciał zostać pisarzem i nim został - mówił w "Literackich witaminach" prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk.
Audio
  • Prof. Zdzisław Adamczyk o twórczości Żeromskiego
Stefan Żeromski
Stefan ŻeromskiFoto: nac.gov.pl

Posłuchaj
09:15 Literackie witaminy 2021_01_28-16-45-13.mp3 Prof. Zdzisław Adamczyk o twórczości Żeromskiego

Kazimierz_Mordasewicz_-_Portret_Stefana_Żeromskiego wiki 1200.jpg
Stefan Żeromski jako korespondent wojenny

Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk Stefanowi Żeromskiemu poświęcił większość swoich naukowych opracowań - począwszy od pracy magisterskiej, na nowych wydaniach "Dzienników" kończąc.

- Praca nad Żeromskim to jest trochę obowiązek, czy to moralny czy trochę prywatny dług wobec Żeromskiego, bo właściwie wszystko w swoim życiu zawdzięczam Żeromskiemu - mówił prof. Adamczyk.

Oprócz wybitnych, ponadczasowych lekturach, jak "Ludzie bezdomni", "Przedwiośnie" i "Syzyfowe prace" warto sięgnąć po "Dzienniki" Stefana Żeromskiego, których wznowienie po 60 latach przygotowuje prof. Zdzisław Adamczyk.

- Jest to niezwykła opowieść o młodym człowieku który wyszedł z zbiedniałej, deklasującej się rodziny, który dzięki swojemu nauczycielowi, profesorowi Bemowi, mając lat 18 zdecydował, że będzie pisarzem. "Dzienniki" są opowieścią o jego przeżyciach, są również księgą namiętności - opowiadał profesor.

Znaczenie "Dzienników"


Stefan_Żeromski_1200.jpg
Stefan Żeromski. Pisarz, prezydent, sumienie narodu

Warto wspomnieć, że poprzednie wydania dzienników nie zawierały w pełni kompleksowych przemyśleń pisarza - cenzurowane były między innymi fragmenty dotyczące miłości Żeromskiego, retuszowano między innymi opisy kobiecego ciała, które zdaniem Zdzisława Adamczyka stanowiły jedną z literackich wprawek młodego pisarza.

- Dzienniki traktował jako poligon doświadczalny pisarski, uczył się konstruować dialogi, opisywać przyrodę czy ciało kobiety - opowiadał gość "Literackich witamin".

"Dzienniki" to również opis chorób, lęków i wątpliwości Żeromskiego, ale również lista jego lektur. Spośród autorów, którzy wywarli na nim największe wrażenie byli Fiodor Dostojewski i Joseph Conrad, który zainspirował pisarza do wielkiej, międzynarodowej kariery.

Zdaniem profesora Adamczyka "Dzienniki" mogą być wyjątkowo atrakcyjne dla młodszego pokolenia czytelników, którzy mogą utożsamić się z młodym pisarzem - W "Dziennikach" widać Żeromskiego zakochanego, tęskniącego, obserwującego i nieustannie przeciwko wszystkiemu zbuntowanego.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk (historyk literatury, edytor dzieł Stefana Żeromskiego)

Data: 28.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

"Pomarli" i "System Sulta". Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 13:10
W "Czytelni" recenzowaliśmy książki polskich pisarzy: "Pomarli" Waldemara Bawołka i "Sytem Sulta" Macieja Miłkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwestia ceny". Zygmunt Miłoszewski: chciałem nawiązać do klasycznej powieści przygodowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:58
- Wiedziałem, że szukam jakiejś tajemnicy z przeszłości. Zacząłem się więc cofać: PRL za wcześnie, II wojna światowa zbyt wyświechtana. Gdy dotarłem do przełomu XIX i XX wieku, pomyślałem "a może ci zesłańcy"? - mówił w Dwójce powieściopisarz, autor książkowego thrillera pt."Kwestia ceny".
rozwiń zwiń