Dmitry Ablogin: jako nastolatek starałem się naśladować Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:51
- Chopin wywarł na mnie wielki wpływ jako na młodego artystę. Będąc nastolatkiem, zaczytywałem się w jego korespondencji i starałem się naśladować go przy klawiaturze - mówił w Programie 2 Polskiego Radia rosyjski pianista, laureat I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Dmitry Ablogin
Dmitry AbloginFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
05:56 Dwójka Letnia promenada 23.08.2020 ablogin.mp3 Pianista Dmitry Ablogin o lockdownie, Wariacjach Beethovena, Fryderyku Chopinie i swoich planach artystycznych (Letnia promenada/Dwójka)

Konkurs Chopinowski 2018 1200.jpg
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Od konkursowego występu Dmitry'ego Ablogina w Warszawie minęły dwa lata. - Odczuwam wielką wdzięczność za możliwość udziału w tak wyjątkowym konkursie. To była chyba pierwsza taka impreza na świecie, podczas której mieliśmy możliwość wypróbowania tak wiele wspaniałych fortepianów z epoki. Do tego dochodziła niezwykła atmosfera – iście festiwalowa, w ogóle nie konkursowa. Udział w tym konkursie zmienił moje życie, bo po nim moja kariera nabrała rozpędu. Zaczęło napływać coraz więcej zaproszeń. To był punkt zwrotny w moim życiu zawodowym - podkreślał gość Dwójki.

W niedzielę (23.08) pianista wystąpił podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Obok chopinowskiej Etiudy cis-moll wykonał m.in. 33 Wariacje C-dur op. 120 na temat Walca Diabellego Ludwiga van Beethovena.

- Znamy się nie od dziś. Nauczyłem się Wariacji 12 lat temu. Szmat czasu… Wtedy niewiele rozumiałem z tej muzyki. Potem przypomniałem je sobie z okazji Roku Beethovenowskiego i wtedy zaczęło to dzieło do mnie przemawiać. Dziś uwielbiam ten utwór. Jest wyjątkowy pod wieloma względami. Powstał już po ukończeniu wszystkich sonat fortepianowych. To ostatni duży utwór na fortepian solo w dorobku Beethovena. Do tego dochodzi niecodzienna forma oraz wyjątkowy, właściwy tylko Beethovenowi język twórczy, którym posłużył się, komponując tę muzykę - tłumaczył Dmitry Ablogin.

W czasie audycji artysta zdradził m.in. swoje plany na pierwszą solową płytę w karierze.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Dmitry Ablogin (pianista)

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 21.40

Materiały wyemitowano w audycji "Letnia Promenada".

Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Alexeev: Mazurki Chopina to jedne z moich ukochanych dzieł

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 22:07
- Kiedy kilka lat temu poproszono mnie o nagranie czegoś dla Instytutu Chopina, właściwie natychmiast pomyślałem: "Mazurki" - mówił w Dwójce znakomity rosyjski pianista, który wykonał recital podczas 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin i Jego Europa. "Festiwal został sformatowany, ale podstawy zostały"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 20:06
- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
rozwiń zwiń