Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:25
- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
Petroc Trelawny
Petroc TrelawnyFoto: www.bbc.co.uk
  • To był pierwszy w tym roku letni wieczór z koncertem festiwalowym BBC Proms.
  • W Royal Albert Hall w Londynie wystąpili: Orkiestra i Chór BBC, chór kameralny BBC Singers oraz pianista Paul Lewis. Całość poprowadziła Dalia Stasevska. 
  • W przerwie transmisji z koncertu inaugurującego Festiwal BBC Proms wysłuchaliśmy rozmowy Karola Furtaka z Petrokiem Trelawnym, prezenterem radia BBC 3.

Wielki dzień dla miłośników muzyki klasycznej

Na początku rozmowy angielski dziennikarz zaznaczył, że to bardzo ważna chwila dla miłośników muzyki klasycznej. - To wielki i fantastyczny dzień. W końcu pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców. To także wyjątkowy dzień w osobistym wymiarze, jestem zaangażowany w prowadzenie koncertów promenadowych już przez ćwierć wieku. Naprawdę trudno mi znaleźć inne słowa niż te, że to moment magiczny, ekscytujący i - chcę to wyraźnie podkreślić - naprawdę te emocje są obecne nawet po tak wielu latach - powiedział Petroc Trelawny. 

Tradycja sięgająca 1895 roku

Dziennikarz mówił o bogatej tradycji festiwalu. - Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy Robert Newmann, brytyjski impresario, chciał zorganizować serię letnich koncertów, jednak chciał, by różniły się od standardowych wydarzeń tego typu, tzn. od koncertów, które w Londynie odbywały się w ramach sezonu artystycznego. Naczelną ideą Newmanna było to, by te letnie koncerty były dostępne, demokratyczne i tanie - tak, by szerokie grono publiczności mogło je odwiedzić. Jednocześnie jednak chciał, by było to wydarzenie o bardzo wysokim poziomie - opowiadał prezenter radia BBC 3.

Znakomite orkiestry brytyjskie i z całego świata

Dodał, że sercem tych koncertów zawsze były orkiestry symfoniczne. - Jako BBC mamy 5 własnych zespołów instrumentalnych i chór, a Proms zawsze angażuje także inne orkiestry działające na terenie Wielkiej Brytanii: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, ale także te działające lokalnie, jak na przykład The Hallé, orkiestra z Manchesteru, orkiestra z Liverpoolu, orkiestra Bournemouth, orkiestra miasta Birmingham, a także zespoły ze Szkocji, z Glasgow, z Cardiff. Do tego trzeba też dodać udział orkiestr z całego świata, 95 procent wydarzeń podczas BBC Proms to duże koncerty - mówił.


Posłuchaj
20:47 2023_07_14 21_02_01_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami (Letnia promenada/Dwójka)

 

Połączenie tradycji z nowymi ideami

Ważną częścią festiwalu BBC Proms od początku było łączenie elementów silnie związanych z tradycją muzyczną z nowymi ideami. - Często wykonuje się tu utwory Beethovena, Mahlera, ich symfonie i utwory koncertujące. Ważną częścią programu są również opery. Ale mimo wszystko zawsze w BBC Proms chodziło o to, by przekraczać pewnie granice. Dlatego właśnie w najbliższą sobotę odbędzie się koncert zatytułowany Northern Soul, a podczas niego zabrzmi muzyka popowa - zapowiedział Petroc Trelawny.

Rufus Wainwright wystąpi z BBC Concert Orchestra

Podczas BBC Proms wystąpi także Rufus Wainwright. - To genialny i bardzo oryginalny artysta, który zaśpiewa wraz z BBC Concert Orchestra. Tym samym udowadniamy, że orkiestra jako zespół może z równym sukcesem wykonywać dzieła klasyczne napisane w ciągu ostatnich 100-150 lat, co kompozycje współczesne należące do kultury popularnej - stwierdził rozmówca Karola Furtaka. 

***

Program:

Jean Sibelius Finlandia op. 26; Bohdana Frolyak Let There Be Light; Edvard Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16; Jean Sibelius Snöfrid op. 29; Benjamin Britten The Young Person's Guide to the Orchestra op. 34

wykonawcy: Paul Lewis - fortepian, BBC Symphony Orchestra & Chorus, BBC Singers, dyr. Dalia Stasevska

First Night of the Proms - transmisja z Royal Albert Hall w Londynie (od godz. 20.00)

***

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927 roku, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC - obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in. Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

 - Jestem przekonany, że każda osoba zainteresowana muzyką klasyczną w Wielkiej Brytanii we własny sposób doświadczyła spotkania z BBC Proms w swoim życiu. Tak było w moim przypadku - pierwszy raz słuchałem muzyki klasycznej w wieku 15 lat czy 16 lat, właśnie na festiwalu - mówił w Dwójce podczas ubiegłorocznego BBC Proms David Pickard, dyrektor artystyczny festiwalu.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Magdalena Łoś

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Petroc Trelawny (dziennikarz radia BBC 3)

Data emisji: 14.07.2023

Godzina emisji: 21.00

pg/mo

Czytaj także

David Pickard: BBC Proms to więcej niż tylko dobre koncerty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:12
- Wielki Henry Wood powiedział kiedyś, że na Promsach chodzi o to, by pokazać to, co jest najlepszego w muzyce klasycznej, możliwie największej publiczności. Mamy ogromne szczęście, że marka Promsów jest bardzo rozpoznawalna także wśród młodzieży, która uważa, że jest to wyjątkowe wydarzenie, coś ciekawszego niż zwyczajny koncert – mówił w Dwójce dyrektor festiwalu The Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vasily Petrenko: zadanie dyrygenta to pomoc muzykom w grze

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:31
- Bardzo się cieszę na nadchodzące lata, Londyn to jeden z najważniejszych ośrodków wykonywania muzyki klasycznej. Czuję się wyróżniony szansą na znalezienie swojego miejsca w tak różnorodnym środowisku muzycznym. Ta orkiestra to wyjątkowy zespół, na co dzień ewoluuje, wciąż podnosi swój poziom - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, rosyjski dyrygent, od sierpnia 2021 roku dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie.
rozwiń zwiń