Waldemar Malicki: mam wystarczająco dobre życie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:15
- Wszyscy muzycy, jeśli są prawdziwymi muzykami, to przede wszystkim kochają muzykę. Ten związek z muzyką już jest wystarczający - mówił w Dwójce Waldemar Malicki - pianista i satyryk, znany również z naszej anteny jako autor programu "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show".
Waldemar Malicki przy Dwójkowym fortepianie
Waldemar Malicki przy Dwójkowym fortepianieFoto: PR2/Wojciech Kusiński

Waldemar Malicki to niezwykle wszechstronny i otwarty artysta. Na początku lat 80. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Wydał 38 płyt i otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - "Fryderyki".

Waldemar Malicki i jego dwie twarze

Pianista, wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem, kieruje także projektem Filharmonia Dowcipu, łączącym muzykę orkiestrową z kabaretem. - Widocznie mam dwie twarze - stwierdził z uśmiechem podczas audycji.

Na pytanie, czy marzył o nagrodzie w Konkursie Chopinowskim, Waldemar Malicki odpowiedział: - Nawet jeżeli miałem taką nadzieję przez chwilę, to szybko ją sobie wybiłem z głowy, bo czułem, że moje życie muzyczne jest gdzieś obok.

W swoim dorobku Waldemar Malicki ma występy zarówno na takich wydarzeniach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, jak i na imprezach o dużo bardziej rozrywkowej formule, np. Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach czy Mazurska Noc Kabaretowa w Mrągowie.

Miłość do muzyki jest wystarczająca

Prowadzący Robert Mazurek zapytał swojego gościa, czy nie pozostał w nim żal, że nie zrobił wielkiej kariery w muzyce klasycznej.

- Wszyscy muzycy, jeśli są prawdziwymi muzykami, to przede wszystkim kochają muzykę. Ten związek z muzyką już jest wystarczający. Jeżeli do tego dochodzą sukcesy, kariera i dobre życie, to tym lepiej, ale sama miłość do muzyki jest wystarczająca, żeby było przyjemnie. Mam wystarczająco dobre życie - podkreślił Waldemar Malicki.

Jak przyznał, liczy się dla niego kontakt z publicznością, co we współczesnym świecie - w odróżnieniu od czasów dawnych - wcale nie jest czymś oczywistym.

- Gdy Mozart przenosił się z Salzburga do Wiednia, napisał koncert na fortepian i jedna jego część nie spodobała się publiczności, więc ją przerobił. Wtedy istniał związek między słuchaczem a kompozytorem, dziś nie jest on oczywisty - podkreślił.

Posłuchaj
56:44 2022_02_19 12_00_19_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Waldemar Malicki o swojej muzycznej drodze i kontakcie z publicznością (Mazurek słucha/Dwójka)

 ***

Audycja: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Waldemar Malicki (pianista i satyryk)

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Nelson Freire: byłem po trosze cudownym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 13:00
- Po pierwszych przesłuchaniach na I Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Fryderyka Chopina w Rio de Janeiro, gdy zaprezentowałem Poloneza op. 53, jurorka Giomar Novaes powiedziała: "no proszę, mamy tu małego Rubinsteina" - wspominał Nelson Freire w archiwalnym wywiadzie z 2010 roku. Wybitny pianista zmarł 1 listopada w wieku 77 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 20:00
- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 
rozwiń zwiń