REKLAMA

Antonina Krzysztoń: jestem samotna w tym, co robię [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 13:05
- Byłam bardzo związana z tatą - organicznie. Jak się rodziłam, uznano, że nie żyję, i mieli mnie wsadzić do czarnego worka, ale tata, który był lekarzem, poprosił kolegów, żeby jeszcze spróbowali. I załapałam - mówiła w Dwójce Antonina Krzysztoń, pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

  • Antonina Krzysztoń obecna jest na muzycznej scenie od 40 lat. 
  • Dwa dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie poetka napisała poruszający utwór "Ukraina - Modlitwa".
  • Pieśniarka debiutowała w 1981 roku na Festiwalu Piosenki Prawdziwej.

40 lat pieśni

Antonina Krzysztoń obecna jest na scenie muzycznej już ponad 40 lat - w 1981 roku zadebiutowała w Hali Oliwii, a w 1983 wygrała Krakowski Studencki Festiwal Piosenki. Do tej pory wydała 15 płyt.

W jej utworach słychać inspiracje różnymi gatunkami muzyki, które składają się na niepowtarzalne interpretacje artystki. Wiele jej utworów emanuje łagodnością, uczuciowością i spokojem.

Modlitwa za Ukrainę

Dwa dni po rozpoczęciu wojny (26 lutego br.) poetka napisała poruszający utwór "Ukraina - Modlitwa". Do studia radiowej Dwójki przyszła z gitarą, aby na żywo podzielić się tym, co przeżywa. - Czasy są takie, że w każdym sercu je odczuwamy - mówiła artystka. - Przyszła do mnie ta pieśń, ta modlitwa. Dlatego pomyślałam, że może dobrze, żebym ją tu zaśpiewała.

- To może się zdarzyć w każdym miejscu i dotknąć każdego - i Ciebie, i mnie - uczestniczymy w tym, bo jesteśmy blisko i mamy kontakty, doświadczamy tego razem z nimi - mówiła Antonina Krzysztoń. - Musimy jednak bardzo uważać, bo czasami bierzemy na siebie odpowiedzialność, której później nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

Poza nurtem

Antonina Krzysztoń świadomie nie jest obecna w głównym nurcie i rzadko pojawia się w mediach. O sobie mawia, że nie dała się skomercjalizować. Kontakt ze swoimi słuchaczami utrzymuje głównie poprzez koncerty, a także relacje w mediach społecznościowych, prowadząc cykl "W mojej małej kuchni".

Od dwóch dekad współpracuje z gitarzystą M. Majerczykiem, który był także kierownikiem muzycznym wielu jej płyt. W skład zespołu, z którym współpracuje, od wielu lat wchodzą: M. Majerczyk, M. Lamch, Manolo (M. Alban).

Debiut przed tysiącami

A wszystko zaczęło się w 1981 na Festiwalu Piosenki Prawdziwej. - Myślałam wtedy, że wystarczy wziąć gitarę i po prostu przyjechać i zaśpiewać - opowiadała nasza rozmówczyni. - Nie przypuszczałam, że tam trzeba mieć jakieś zaproszenie. Spotkałam na korytarzu Maćka Zembatego i mówię, że chcę wystąpić...

...i wystąpiła. - To był mój pierwszy występ przed mikrofonem, śpiewałam "Przesłanie Pana Cogito" Herberta i chyba "Chustę Weroniki" - wspominała. - Pamiętam, że drżały mi kolana, latała sukienka, a tam było kilka tysięcy ludzi.


Posłuchaj
57:48 2022_03_19 12_00_15_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Antonina Krzysztoń gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Czytaj także:

[Źródło: Antonina Krzysztoń/W Mojej Małej Kuchni "𝐔𝐊𝐑𝐀𝐈𝐍𝐀 - 𝐦𝐨𝐝𝐥𝐢𝐭𝐰𝐚" Antonina Krzysztoń]

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Antonina Krzysztoń (kompozytorka, pieśniarka, poetka)

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 05:45
85 lat temu urodził się Zygmunt Konieczny, kompozytor, aranżer, pianista, związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, twórca nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Osiecka. Dwa tysiące mądrych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 05:56
25 lat temu zmarła Agnieszka Osiecka, poetka, dziennikarka i autorka tekstów piosenek. Wiele z nich - jak "Okularnicy" czy "Małgośka" - przeszło do klasyki polskiej piosenki.
rozwiń zwiń