Krzysztof Dracz: stronię od czerwonych dywanów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 13:00
- Bardzo stronię od czerwonych dywanów, Instagramów, Facebooków, cały ten PR jest mi obcy i nieznany, nienawidzę tego. Wykonuję to, na czym najlepiej się znam, zajmuję się swoim zawodem - mówił w Dwójce Krzysztof Dracz.

Zobacz wideo:

Źródło YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Gość audycji jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym. Nie każdy wie, że jest również nauczycielem w szkole teatralnej, i to od przeszło 30 lat.

Jak zrobić z kogoś aktora

- Uczę scen współczesnych. To przedmiot kierunkowy, jeden z najważniejszych lub najważniejszy, ponieważ dotyczy on nie tylko tego, że robimy literaturę współczesną, ale jakoś współcześnie grzebiemy w człowieku, żeby zrobić z niego aktora - wyjaśniał Krzysztof Dracz. - Gdyby wyobrazić sobie człowieka, że ma jakąś klawiaturę, to ja mówię, jak znaleźć guzik, który należy nacisnąć, kiedy go nacisnąć i jak mocno.

Na pytanie, czy uczy płaczu na zawołanie, Krzysztof Dracz odpowiada, że nie ma takiej techniki, a mit, że aktor płacze, gdy długo patrzy w reflektor, jest staroświecki. - Uczę, czym poruszyć w sobie, jakie guziczki, o których mówiłem, nacisnąć w sobie, żeby łza się pojawiła.

Małomiasteczkowy kompleks

Krzysztof Dracz pochodzi z Brzegu Dolnego, niewielkiej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku. Jak opowiada, jego przygoda z aktorstwem zaczęła się banalnie.

- Były udziały w konkursach recytatorskich, szkolny kabaret, w którym występowałem razem z Czarkiem Żakiem, bo byliśmy w jednej klasie. Wtedy nie wyobrażałem sobie, że coś, co sprawia mi towarzyską przyjemność, może być zawodem - mówił aktor.

Jak wspominał, oczy otworzyły mu się w czwartej klasie liceum, kiedy nauczycielka chemii powiedziała mu: "ty chyba będziesz aktorem". - Nigdy sobie nie wyobrażałem, że mogę wybrać taki zawód, myślałem, że to jest dla elity, jest to jakiś kompleks małomiasteczkowy - przyznał.

Do szkoły aktorskiej poszedł w 1980 roku, jako drugi rocznik Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Była to filia uczelni krakowskiej.

- Ówczesny wojewoda wyburzył jakieś 13- czy 11-wieczne młyny na Ostrowie Tumskim, było podejrzenie, że Wrocław nie ceni kultury, w związku z tym, żeby zatachlować sprawę, powołano wydział aktorski - mówił Krzysztof Dracz.

W audycji opowiadał też o tym, jak potoczyła się jego dalsza kariera, zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj
59:29 2022_05_21 12_00_00_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Krzysztof Dracz o swoim życiu oraz o podejściu do pracy aktora (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Krzysztof Dracz (aktor teatralny, telewizyjny, dubbingowy)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Władysław Hańcza. Raz Radziwiłł, trzy razy Kargul

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:40
117 lat temu urodził się Władysław Hańcza, aktor, reżyser teatralny i pedagog, odtwórca m.in. kultowej postaci Kargula w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj, albo rzuć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrażliwiec i femme fatale wygrali Przegląd Piosenki Aktorskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:30
- Moja autorska "Piosenka psychoanalityczna" jest głosem wrażliwców, którzy z uporem i zagubieniem poszukują swojego miejsca w społeczności - mówiła w Dwójce aktorka Lena Witkowska, zdobywczyni Grand Prix oraz trzech dodatkowych nagród na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
rozwiń zwiń