Paweł Doskocz o swojej drodze do muzyki improwizowanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był Paweł Doskocz, jeden z najciekawszych gitarzystów polskiej sceny muzyki improwizowanej.
Paweł Doskocz
Paweł DoskoczFoto: materiały promocyjne

Paweł Doskocz mówił w wywiadzie o drodze od wczesnych fascynacji (muzyka metalowa!) do muzyki improwizowanej i od rodzinnego Olsztyna do Poznania, w którym teraz działa. Wyjaśnił swoje upodobanie do dronów i preparacji instrumentu oraz nieoczywistą rolę folkloru i tradycji ukraińskiej.

Wspomnieliśmy też o zespołach Sumpf, Bachorze i Strętwa, i odbyliliśmy dźwiękową wyprawę do letniej chatki w Beskidzie Małym (płyta "npm" nagrana wspólnie z Wojtkiem Kurkiem). Rozmawialiśmy również o współpracy Pawła Doskocza z genialnym perkusistą Vasco Trillą oraz wykonywaniu Szymanowskiego i Chopina w Zdegenerowanej Orkiestrze Spontanicznej pod wodzą El Pricto. Wreszcie – o intymności, jakiej wymaga muzyka improwizowana, i stosunku do dźwięku, jaki można wydobyć z gitary.


Posłuchaj
113:32 2023_04_19 23_00_24_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Paweł Doskocz o swojej drodze do muzyki improwizowanej (Nocna strefa/Dwójka) 

W drugiej części audycji Martyna von Nieuwland opowiadała o kolejnej edycji festiwalu JazzArt, który odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia w Katowicach. W rozmowie przewinęły się m.in. tropy estońskie, macedońskie i skandynawskie, a także wątki podsumowujące i nostalgiczne z dwunastoletniej historii JazzArtu.

Całości dopełniliśmy dwiema nowościami – z gitarą w roli głównej. Zabrzmiało solowe nagranie Roberta Kafela "Act 2" oraz koncertowa płyta grupy Low Vertigo (na gitarze Diego Caicedo) z oficyny Spontaneous Live Series.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Paweł Doskocz (gitarzysta)

Data emisji: 19.04.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Wirtuoz gitary, kompozytor, kolekcjoner. W hołdzie Harveyowi Hope'owi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 16:50
- Harvey Hope był genialnym samoukiem. Zaczynał od rock and rolla, od fascynacji Elvisem Presleyem i muzyką rozrywkową. Grał na wszelkich możliwych rodzajach gitar: gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej. Później ta fascynacja muzyczna skierowała się u niego w stronę instrumentów dawnych, barokowych - mówił na antenie Dwójki Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Paulski. Przystępność i nieregularności

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:59
- Dwudziestolatkowie grają rewelacyjnie. Jestem spokojny o przyszłość. Cieszę się, gdy są ciekawe osobistości, wydaje mi się, że takie osoby już są i będzie ich coraz więcej - mówił Jakub Paulski, gitarzysta. Wraz ze swoim zespołem JP Collective artysta wystąpi podczas kolejnego koncertu z cyklu w cyklu "Jazz.PL" już w najbliższy piątek (28.10). Muzycy JP Collective przedpremierowo wykonają materiał z nadchodzącej płyty "Free'odde". 
rozwiń zwiń