Ahmad Jamal – wspominamy genialnego pianistę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 07:00
16 kwietnia w wieku 92 lat zmarł Ahmad Jamal – mistrz fortepianu, wzór dla pokoleń pianistów jazzowych i nie tylko pianistów. Na przykład Miles Davis, artysta nieszczególnie skory do komplementów, chętnie przyznawał się do inspiracji twórczością młodszego kolegi. Muzyka wspominaliśmy w tym wydaniu "Nocnej strefy".
Ahmad Jamal (2016 r.)
Ahmad Jamal (2016 r.)Foto: SEBASTIEN LAPEYRERE/MAXPPP/Forum

W audycji słuchaliśmy muzyki Ahmada Jamala, ale przede wszystkim przypomnieliśmy rozmowę, którą przeprowadziliśmy z nim podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej dwanaście lat temu. Ahmad rozmawiał z nami wtedy przede wszystkim o muzyce, ale poruszył – tak aktualną dziś w Polsce (i polszczyźnie) – kwestię feminatywów:

Nie określam siebie mianem muzyka jazzowego, nigdy nie robili tego też Dave Brubeck ani Duke Ellington. Słowo "jazz" to dla mnie tylko ciąg znaków, który nie ma nic wspólnego z muzyką. Człowiek, który pierwszy raz użył słowa "jazz", nie miał szans nawet wyobrazić sobie, do jakiego stopnia wyrafinowania doprowadzimy tę muzykę. Tylko dwie dziedziny sztuki zaczęły swój żywot i rozwinęły się od zera na kontynencie północnoamerykańskim: amerykańska muzyka klasyczna, błędnie nazywana jazzem i sztuka rdzennych Amerykanów. Niektórzy dopisują do tej listy kino, ale ja się z tym nie zgadzam. Słowo jazz należy do przeszłości, straciło aktualność, podobnie jak po rewolucji feministycznej termin przewodniczący – "chairman" stał się bezużyteczny. Dzisiaj mówimy osoba przewodnicząca – "chairperson". Kobieta ma prawo nie chcieć być określana męskim mianem.

Posłuchaj
114:28 2023_04_26 23_00_05_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Ahmad Jamal – wspominamy genialnego pianistę (Nocna strefa/Dwójka) 

W drugiej części audycji słuchaliśmy, jak zawsze, nowych płyt polskich i zagranicznych artystów. Zagrali między innymi: Petera Sextet z Mateuszem Smoczyńskim, tria: Jachna/Mazurkiewicz/Buhl i Vas/Bukowski/Szmańda oraz kwartet Nahorny/Schmidt/Bogdanowicz/Biskupski.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 26.04.2023

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

"Fallen Angel". Mateusz Smoczyński i Janusz Olejniczak razem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
- Janusz Olejniczak często mówi, że uwielbia jazz, muzykę improwizowaną, "ale bez wzajemności", z czym nie do końca się zgadzam. Uważam, że ma wspaniałą intuicję i powinien uwierzyć, że może wspaniale improwizować - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek i kompozytor Mateusz Smoczyński. Artysta zaprosił wszystkich na koncert w Szczecinie, podczas którego wraz z Januszem Olejniczakiem wykona III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" własnej kompozycji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Makowicz: w czasach szkolnych byłem rebeliantem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:00
- Moje problemy ze szkołą pojawiły się w momencie, gdy zacząłem interesować się muzyką jazzową, która była wtedy na marginesie. Mówimy o przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Moi rodzice, i całe szkolnictwo muzyczne, byli bardzo negatywnie nastawieni, bo według oficjalnej propagandy jazz był muzyką amerykańskich imperialistów - mówił w Dwójce Adam Makowicz, kompozytor i wirtuoz fortepianu.
rozwiń zwiń