Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:30
- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Audio
  • Janusz Meissner - lotnik i literat (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)
Janusz Meissner
Janusz MeissnerFoto: NAC

Posłuchaj
27:39 Dwójka Bohaterowie wielkiej bitwy 6.10.2020.mp3 Janusz Meissner - lotnik i literat (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka) 
Baner Bitwa o Anglię 663x364.jpg
Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Chociaż za pierwszy udany lot samolotem uznaje się kilkusetmetrowe próby braci Wright w grudniu 1903 roku, już w I wojnie światowej lotnictwo było częścią walczących armii, a w wojnie polsko-bolszewickiej II Rzeczpospolita, zmagająca się z problemem scalenia oddziałów wyszkolonych i wyposażonych w trzech różnych zaborach, wystawiła kilkanaście eskadr, które realizowały zarówno działania wywiadowcze, jak i myśliwskie.

Brał w nich udział 19-letni wtedy Janusz Meissner (1901-1978), późniejszy pisarz i międzywojenny instruktor w słynnej dęblińskiej Szkole Orląt. O jego drodze do kokpitu dwupłatowca i uczestnictwie w walkach, a także późniejszej karierze lotniczej i literackiej opowiadał w audycji dr Krzysztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

1920. Bitwa, która ocaliła Europę. Unikatowy album Polskiego Radia >>>>

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 5.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:40
Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dało Polsce zwycięstwo w 1920 roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 22:00
Mimo upływu stu lat od Bitwy Warszawskiej w 1920 roku dopiero niedawno została napisana książka, która tak wszechstronnie podsumowuje to wielkie wydarzenie – "Polskie zwycięstwo 1920" ukazała się w sierpniu tego roku nakładem Muzeum Historii Polski. O wydawnictwie opowiedzieli historycy, którzy podjęli się jego redakcji – prof. Michał Kopczyński oraz dr Mikołaj Mirowski.
rozwiń zwiń