Aleksander Sołżenicyn oraz polscy pisarze i poeci wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 16:45
Kontynuujemy wakacyjny cykl „Śladów pamięci”. Oprócz polskich twórców zakazanych pojawią się w audycji wielcy rosyjscy wygnańcy literaccy: Aleksander Sołżenicyn i Josif Brodski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: benjaminec/shutterstock

Posłuchaj
29:17 Ślady pamięci 16.08.2021.mp3 Aleksander Sołżenicyn oraz polscy pisarze i poeci wyklęci (Ślady pamięci/Dwójka)

 

Twórcy na uchodźstwie, kultura emigracyjna. Głosy autorów, kompozytorów, malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju, obecnych na falach zakazanych radiostacji, które nadawały zza żelaznej kurtyny.

Dziś - Aleksander Sołżenicyn, gigant pamięci historycznej rosyjskiej i światowej. Polscy pisarze na wygnaniu: Włodzimierz Odojewski i Marek Hłasko. I Sławomir Mrożek - o wierności, a Gustaw Herling-Grudziński - o jednej polskiej literaturze. Oraz poeci wyklęci: Jacek Bierezin i Josif Brodski, literacki noblista z 1987 roku.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 05:55
"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cieniowi Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:00
Pod koniec stycznia minęła 25. rocznica śmierci Josifa Brodskiego. Na jego grobie obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996" widnieją słowa "Letum non omnia finit". To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego".
rozwiń zwiń