Berlioz, Bruch i Vieuxtemps. W poszukiwaniu wspólnego mianownika

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 08:00
- Przed nami wiele muzyki z pozoru odległej od siebie: opera "Benvenuto Cellini" Hectora Berlioza, utwór "Reverie et caprice" na skrzypce i orkiestrę także Hectora Berlioza oraz Jascha Heifetz spoglądający z okładki płyty z muzyką Brucha i Vieuxtemps - tak na swoją audycję zapraszał Łukasz Borowicz.
W audycji usłyszymy utwory z pozoru bardzo od siebie różne
W audycji usłyszymy utwory z pozoru bardzo od siebie różneFoto: VTT Studio/Shutterstock

Co łączy te dzieła? Jaki jest ich wspólny mianownik? Zapraszamy do wysłuchania nagrania "Karnawału instrumentów".

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Posłuchaj
57:35 2023_01_27 22_00_22_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Berlioz, Bruch i Vieuxtemps. W poszukiwaniu wspólnego mianownika (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/uk

Czytaj także

Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:30
- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transkrypcje i aranżacje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:00
Możliwości jest tyle, na ile pozwala nam wyobraźnia i wrażliwość na barwę dźwięku. Dzięki transkrypcjom i aranżacjom możemy poszerzać spektrum wykonawstwo utworów, które miały swoją instrumentalną destynację. 
rozwiń zwiń