"Był niezwykle kochany w środowisku". Emilian Kamiński we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 17:49
- Był otwarty do ludzi, wszystkich dobrze traktował. W najlepszych momentach wielkich teatrów był członkiem tych zespołów. W Teatrze Powszechnym za Hübnera, potem w Ateneum, gdzie się z nim spotkałem za Warmińskiego, wreszcie w Teatrze Narodowym u Hanuszkiewicza. Następnie stworzył swój teatr, który prowadził z rozmachem. My jako środowisko bardzo z tego korzystaliśmy - mówił o Emilianie Kamińskim jego przyjaciel Tadeusz Chudecki.
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Marcin Kmieciński/PAP/StrefaGwiazd

Więcej niż aktor

Bohaterem audycji "Dwie do setki" była postać wielowymiarowa: aktor i reżyser, wokalista i społecznik, założyciel oraz dyrektor Teatru Kamienica i Fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych "Atut". Wszystkie te określenia opisują nieodżałowanego Emiliana Kamińskiego, który zmarł 26 grudnia po ciężkiej chorobie.

Artysta w swoim dorobku ma ponad sto ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych, radiowych, musicalowych i dubbingowych. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1975). Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli (1976). W latach 1977-1983 związany był z Teatrem Narodowym, w którym grał w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora tej sceny (m.in. "Mąż i żona" według Fredry i "Szkoła żon" Moliera). Potem przez kilkanaście lat pracował w warszawskim Teatrze Ateneum. 

Artysta zaangażowany

Występował też gościnnie w innych warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.

Ogromny przełom w jego karierze zbiegł się z tragicznymi wydarzeniami w historii Polski. Po wybuchu stanu wojennego Emilian Kamiński wraz z Maciejem Szarym, Andrzejem Piszczatowskim i Ewą Dałkowską współtworzył Teatr Domowy, który upominał się o ofiary i więźniów stanu wojennego, a także o ludzką godność.

Wulkan energii

W kinie Emilian Kamiński zadebiutował w 1977 roku w filmie "Akcja pod Arsenałem" w reżyserii Jana Łomnickiego. Jego filmowy dorobek obejmuje kilkadziesiąt ról kinowych i telewizyjnych. Wielką popularność przyniosła mu rola w malarza Jerzego w "Szaleństwach Panny Ewy" oraz postać Jerzego Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".

Emilian Kamiński był tytanem pracy, serdecznym i uśmiechniętym, ale równocześnie bardzo wymagającym. Teatr kochał do szaleństwa, doskonale wiedział, jaki efekt chciałby w nim osiągnąć. - Miał taki temperament i taką energię, a przy okazji tak nieprawdopodobną radość z obcowania z ludźmi, że każdy inny człowiek musiałby wrzucić pewnie 300 procent pary w to, co Emilian miał normalnie na co dzień - przekonywał Tadeusz Chudecki.

Dzieło życia

Ostatnią wolą artysty było, by jego ukochany Teatr Kamienica nadal działał. W audycji odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, a naszym przewodnikiem była m.in. Justyna Sieńczyłło, żona Emiliana Kamińskiego. - Zawsze kochał starocie. W Piwnicy Warszawa na sufitach wiszą instrumenty. Emilian zbierał je całe życie, był multiinstumentalistą. Podzielałam z nim tę pasję. Kochaliśmy grać i śpiewać. A on umiał grać dosłownie na wszystkim - wspominała aktorka.


Posłuchaj
113:41 2023_01_07 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Emilian Kamiński we wspomnieniach rodziny i przyjaciół (Dwie do setki/Dwójka) 

O Emilianie Kamińskim opowiadały także w audycji występujące z nim wielokrotnie na scenie Magdalena Zawadzka i Ewa Dałkowska. Z archiwalnych nagrań przemówił do nas także sam mistrz.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Monika Zając

Data emisji: 7.01.2023

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Człowiek wrażliwy i aktor z powołania. Wspomnienie Emiliana Kamińskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 09:20
W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński, aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. Swój zawód traktował jako powołanie; bliscy mówią, że był człowiekiem niezwykle wrażliwym i kochającym życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Prezydent Duda nadał aktorowi wysokie odznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 14:43
Prezydent Andrzej Duda nadał Emilianowi Kamińskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. "Żegnamy wybitnego artystę, który w swojej twórczości harmonijnie łączył powagę z humorem, a estetykę z etyką" - podkreślił prezydent.
rozwiń zwiń