Jadwiga Mackiewicz, czyli "Ciocia Jadzia"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 17:00
Wprowadziła w świat muzyki kilka pokoleń. Zbudowała publiczność wielu filharmonii. Na swoje koncerty zapraszała najlepszych i ci najlepsi nigdy jej nie odmawiali. Bohaterką audycji była Jadwiga Mackiewicz, popularyzatorka muzyki, pedagog, laureatka Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej, Złotego Mikrofonu, a także Orderu Uśmiechu. O Jadwidze Mackiewicz rozmawialiśmy z wybitnymi artystami, którzy spotkali ją w swym życiu artystycznym.
Pedagog, popularyzatorka muzyki Jadwiga Mackiewicz - Ciocia Jadzia
Pedagog, popularyzatorka muzyki Jadwiga Mackiewicz - Ciocia JadziaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

W audycji "Dwie do setki" mieliśmy ogromny zaszczyt spotkać się z "Ciocią Jadzią". Nie zabrakło wspomnień z legendarnych koncertów w Filharmonii Narodowej, zapytaliśmy także o wspomnienia z pracy w Polskim Radiu. Oraz o kontakt z dziećmi, który był unikatowy, bo "Ciocia Jadzia" dzieci traktowała poważnie, a w prowadzeniu ich po świecie muzyki kierowała się ich wyobraźnią. To jej wychowankowie zapełniają teraz sale koncertowe.

O Jadwidze Mackiewicz porozmawialiśmy z wybitnymi artystami, którzy spotkali ją w swym życiu artystycznym - z maestro Antonim Witem - wieloletnim dyrektorem Filharmonii Narodowej; naszym gościem był także skrzypek, założyciel i kierownik artystyczny Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej - Jan Lewtak.

Spotkaliśmy się także z Lechem Dzierżanowskim - dyrektorem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz z pianistą Markiem Brachą i skrzypkiem Jakubem Jakowiczem.


Posłuchaj
118:44 2023_04_22 15_00_11_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Jadwiga Mackiewicz, czyli "Ciocia Jadzia" (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Roch Siciński

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Weronika Kobylińska: mój dziadek Szymon był wrażliwy na sztukę i drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 17:00
- To rodzina zakorzeniła w nim potrzebę dzielenia się swoją wiedzą, łatwość jej przekazywania właściwie każdemu, kto chciał słuchać. Jego fenomen wynikał z połączenia tradycji rodzinnych z nurtem pedagogicznym - tak na antenie Dwójki mówiła o Szymonie Kobylińskim jego wnuczka Weronika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: Andrzej Trzaskowski był osobistością polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 17:00
Był jednym z najlepiej wykształconych muzyków, erudytą, bezkompromisowym zwolennikiem awangardy i twórczości. Bohaterem tego wydania audycji "Dwie do setki" była legenda polskiego jazzu, kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny - Andrzej Trzaskowski. 
rozwiń zwiń