Jacek Janczarski - mistrz rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 17:00
Bohaterem audycji "Dwie do setki" był Jacek Janczarski - satyryk, dramaturg, radiowiec i scenarzysta filmowy. 
Jacek Janczarski
Jacek JanczarskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Tekściarz o duszy poety

Był artystą wszechstronnym, odnajdował się w każdej formie  - pisał wiersze, dramaty, piosenki, scenariusze filmowe i teatralne. I pisał tak, że cytowany jest do dziś. Do historii przeszły jego legendarne programy "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy" i słuchowiska "Kocham Pana, Panie Sułku" czy "Rodzina Poszepszyńskich". Jednocześnie był bardzo krytyczny wobec swojej twórczości. Gdyby nie radio zostałby cichym poetą. 

Niezapomniane audycje w Polskim Radiu

Urodził się 27 lutego 1945 roku w Kurowie. Był synem pisarza i poety Czesława Janczarskiego (1911-1971), autora m.in. słynnej serii książek o Misiu Uszatku. W 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał dyplom z socjologii. Wkrótce trafił do Polskiego Radia. W latach 1971-1974 był kierownikiem Redakcji Audycji Rozrywkowych w Programie 3. Wspólnie z reżyserem Jerzym Markuszewskim i realizatorem Wojciechem Truszczyńskim stworzył "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", później "Ilustrowany Magazyn Autorów".

Świetni aktorzy i kultowe postaci

W audycjach brali udział świetni aktorzy, kreując kultowe postaci, które bawią kolejne pokolenia słuchaczy. Wymienić należy przede wszystkim Martę Lipińską, Krzysztofa Kowalewskiego, Jana Kobuszewskiego, Hannę Okuniewicz i Piotra Fronczewskiego, którzy byli wykonawcami popularnych do dziś numerów autorstwa Jacka Janczarskiego - "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodziny Poszepszyńskich", którą pisał wspólnie z Maciejem Zembatym (współtworzył z nim także magazyn "Zgryz").

"Coś być musi, do cholery, za zakrętem"

Pisarz stworzył scenariusze do kilku filmów i seriali, m.in. "Milioner", "Żegnaj, Rockefeller", "O rany, nic się nie stało!!!", "Stan wewnętrzny", " Oczy niebieskie", "To my" i " Przybłęda". Najbardziej znanym serialem, jaki napisał, są bez wątpienia słynni "Zmiennicy" z 1986 roku. Scenarzysta był też autorem piosenek pojawiających się w tej produkcji, na czele z tytułowym utworem zaśpiewanym przez Przemysława Gintrowskiego.

Jacek Janczarski był mężem dwóch aktorek - najpierw Barbary Wrzesińskiej, potem (od 1986) Ewy Błaszczyk, gwiazdy "Zmienników". W 1994 roku urodziły się im bliźniaczki Aleksandra i Marianna. Sześć lat później pisarz zmarł z powodu tętniaka aorty. Miał 55 lat. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim, w tym samym grobie, w którym w 1971 roku spoczął jego ojciec.


Posłuchaj
109:14 2023_06_24 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jacek Janczarski - mistrz rozrywki (Dwie do setki/Dwójka) 

Przewodnikami po twórczości i świecie Jacka Janczarskiego były w audycji: Ewa Błaszczyk i Marianna Janczarska, która przybliża postać taty w swojej książce "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej... ".

Słuchaliśmy również wspomnień Stefana Friedmanna oraz wielu archiwalnych nagrań Janczarskiego i jego programów.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Data emisji: 24.06.2023

Godz. emisji: 15.00

mc/mo/pg

Czytaj także

"Zmiennicy". 36 lat temu wsiedliśmy do taksówki WPT 1313

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 05:45
- Mam sentyment do fiata 125p, mam sentyment do tego filmu i sentyment do Stanisława Barei. To wszystko są takie ciepłe wspomnienia - mówiła w audycji Polskiego Radia z 2021 roku Ewa Błaszczyk, która w "Zmiennikach" wcieliła się w główną rolę. 18 października 1987 roku ukazał się pierwszy odcinek kultowego serialu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szukam prawdy o moim ojcu". Marianna Janczarska o książce "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 10:27
- Między innymi z tego powodu powstała ta książka, żeby odnaleźć prawdę o tym, jaki to był człowiek. Nie tylko o tym, co napisał. To poszukiwanie wciąż trwa i myślę, że potrwa jeszcze długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Janczarska, córka dziennikarza, satyryka, scenarzysty, dramaturga i autora słuchowisk radiowych Jacka Janczarskiego. W środę (17.05) ukazuje się książka, którą poświęciła swojemu ojcu - "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…".
rozwiń zwiń