Stanisław Wisłocki - muzyk o wielu karierach

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 11:00
- To jest życie jednego muzyka, ale ono mieści wiele karier - tak o Stanisławie Wisłockim - dyrygencie, pianiście, kompozytorze i pedagogu - mówił w Dwójce dyrygent i kompozytor Przemysław Zych.
Stanisław Wisłocki
Stanisław WisłockiFoto: PAP/Zbigniew Matuszewski
  • Stanisław Wisłocki był znakomitym dyrygentem, ale też pianistą, kompozytorem i pedagogiem, ważną postacią polskiego świata muzycznego drugiej połowy XX wieku.
  • Jego sylwetkę w Dwójce przedstawili: Tadeusz Deszkiewicz (dziennikarz, publicysta, prezes PR RDC, a prywatnie siostrzeniec Stanisława Wisłockiego), Tomasz Bugaj (dyrygent i pedagog, wychowanek bohatera audycji), Wojciech Świętoński (pianista i kameralista), Przemysławem Zychem (dyrygent i kompozytor).

Stanisław Wisłocki pochodził z Podkarpacia, z rodziny o muzycznych korzeniach. Talent ujawnił bardzo wcześnie, choć długo nie potrafił zdecydować, czy powinien poświęcić się fortepianowi, kompozycji czy dyrygenturze.

- Ja sięgam zawsze do tytułu podstawowego źródła wiedzy o profesorze, czyli do jego wspomnień, które zatytułowane są "Życie jednego muzyka". I to jest tytuł, który dużo mówi - to jest życie jednego muzyka, ale ono mieści wiele karier.
Oczywiście kariera pianistyczna dosyć szybko została przez niego zarzucona, jeszcze w zasadzie w czasach rumuńskich. Natomiast jako że też łączę w sobie te dwie profesje dyrygenta i kompozytora, to staram się zrozumieć wybory profesora Wisłockiego - mówił Przemysław Zych.

Czytaj także:

Dyrygent i kompozytor

Jak zauważa nasz gość, Stanisław Wisłocki dyrygując na całym świecie, doskonale znał dokonania muzyki współczesnej, a to zasiało w nim wątpliwości co do własnych kompozytorskich osiągnięć.

- Dyrygował na największych scenach największymi dziełami i doszedł do wniosku, że jego kompozycje, które - trzeba przyznać - są dość konserwatywne, jak na czasy w których powstawały. Stwierdził, że jednak on nie osiągnie pewnych rzeczy - przyznał Przemysław Zych.

Diamentowa Batuta

Ostatecznie okazało się, że największe osiągnięcia przyniosła artyście dyrygentura i to właśnie w tej dziedzinie otrzymał w 1997 roku ważne wyróżnienie - Diamentową Batutę, nagrodę Polskiego Radia.

Stanisław Wisłocki w ciągu swojego życia dał około 750 koncertów i nagrał ponad 160 utworów na płyty i dla archiwum Polskiego Radia. Jego nagranie z 1959 roku II koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa ze Światosławem Richterem jest często uznawane za najlepszą interpretację tego utworu w historii fonografii.

Stanisław Wisłocki - znakomita kariera

Stanisław Wisłocki zorganizował po wojnie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, którą prowadził przez 11 lat, był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej (1961-1967), a przede wszystkim dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (1978-1982). Prowadził tę orkiestrę podczas nagrań do kilkudziesięciu polskich filmów (m.in. "Młodość Chopina", "Pasażerka", "Potop").

"Tylko na zasadzie zbiorowej koncentracji są do pomyślenia rezultaty artystyczne, bo główna treść i całe życie danej kompozycji to wysiłek wspólnoty" - uważał Stanisław Wisłocki.

Nasi znakomici goście

W audycji "Dwie do setki" o sukcesach artystycznych, doświadczeniach życiowych, spuściźnie kompozytorskiej i pedagogice rozmawialiśmy także z:

  • Tadeuszem Deszkiewiczem - dziennikarzem, publicystą, Prezesem PR RDC, a prywatnie siostrzeńcem Stanisława Wisłockiego,
  • Tomaszem Bugajem, dyrygentem i pedagogiem, wychowankiem naszego bohatera,
  • pianistą i kameralistą Wojciechem Świętońskim.

Posłuchaj
118:15 2023_12_16 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Stanisław Wisłocki - muzyk o wielu karierach (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Tadeusz Deszkiewicz (dziennikarz, publicysta, prezes PR RDC, a prywatnie siostrzeniec Stanisława Wisłockiego), Tomasz Bugaj (dyrygent i pedagog, wychowanek bohatera audycji), Wojciech Świętoński (pianista i kameralista), Przemysław Zych (dyrygent i kompozytor)

Data emisji: 16.12

Godzina emisji: 15.00

mo/pg/mgc/aw

Czytaj także

Kompozycje Wisłockiego na Festiwalu "Muzyka Polska odNova"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 21:30
W setną rocznicę urodzin znakomitego artysty, Dwójka retransmitowała specjalny koncert z Filharmonii Krakowskiej, w której na inaugurację festiwalu "Muzyka Polska odNova" odbyła się światowa premiera niedawno odkrytej Rapsodii polskiej op. 14 (Koncertu fortepianowego) Stanisława Wisłockiego z 1945 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 05:45
14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
rozwiń zwiń