REKLAMA

Sprezzatura w dniu św. Cecylii, patronki muzyki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 23:00
Święta Cecylia to patronka muzyków, chórzystów i lutników. W Kościele katolickim jej wspomnienie przypada 22 listopada. Z tej okazji Lilianna Stawarz wybrała specjalne utwory i zaprezentowała je na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Święta Cecylia, pl. 1, Verein fr Original-Radierung in Mnchen, IV, 1895
Święta Cecylia, pl. 1, Verein für Original-Radierung in München, IV, 1895Foto: Zbiory Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie

Święta Cecylia czczona jest zarówno przez katolików, jak również przez wyznawców prawosławia. Choć wiemy o niej stosunkowo niewiele, pewne informacje jesteśmy w stanie odnaleźć w pierwszym żywocie świętej. Przedstawiona została w nim przede wszystkim jako gorliwa chrześcijanka, która złożyła śluby czystości. Zmuszona do zamążpójścia dochowała ślubów, a ponadto nawróciła swojego męża Waleriana. Wkrótce oboje ponieśli męczeńską śmierć z rąk pogan. 

W ikonografii święta Cecylia ukazywana jest m.in. podczas gry na instrumentach: harfie, organach, cytrze czy lutni. Nieprzypadkowo, gdyż uznaje się ją za patronkę muzyki, organistów, kompozytorów, chórów, scholi i zespołów muzyki kościelnej. Jej imieniem nazywane są chóry, zespoły oraz akademie muzyczne: m.in. rzymskie konserwatorium założone w roku 1585 (Accademia Nazionale di Santa Cecilia). Kult świętej Cecylii nabrał szczególnego znaczenia w dawnej Anglii.

Właśnie tam, w 1683 roku, założono Musical Society. Celem instytucji było organizowanie uroczystych obchodów w dniu święta patronki. Po raz pierwszy zwrócono się do angielskiego kompozytora muzyki barokowej, służącego na dworze Karola II, Henry'ego Purcella z prośbą o przygotowanie utworu okolicznościowego. Tak powstała oda "Welcome to all the pleasures".


Posłuchaj
59:06 2022_11_22 22_00_02_PR2_Sprezzatura.mp3 Sprezzatura w dniu św. Cecylii, patronki muzyki (Sprezzatura/Dwójka)

 

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

Czytaj też:

Na audycję zaprasza Liliana Stawarz:

[Fb/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 22.00

mg/Muzeum Etnograficzne w Krakowie/Polskie Radio

Czytaj także

Synowie Bacha. Jak daleko pada jabłko od jabłoni?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 23:00
Lilianna Stawarz tym razem prezentowała w swojej audycji utwory Carla Philippa Emanuela Bacha, drugiego syna Johanna Sebastiana. Wspólnie słuchaliśmy, jak odmienna jest to muzyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kosendiak: utwory Marcina Józefa Żebrowskiego świetnie się gra i śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 17:30
- Nie planowałem tej serii płyt. Ta kolekcja to skarby, które fascynują mnie i moich przyjaciół, międzynarodowy skład wybitnych wykonawców pod szyldem Wrocław Baroque Ensemble. Muzyka Żebrowskiego stylistycznie jest blisko wczesnej fazy twórczości Mozarta - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń