Ikonostas - sensacyjne odkrycie Instytutu Sztuki PAN

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 00:00
Pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, odnaleźli na strychu cerkwi w Nowoberezowie duże fragmenty ikonostasu z XVII wieku.
Od lewej: Piotr Jamski, prof. Zbigniew Michalczyk i Jan Nowicki podczas prezentacji odkrycia dużego fragmentu ikonostasu z XVII wieku w Pałacu Branickich w Białymstoku
Od lewej: Piotr Jamski, prof. Zbigniew Michalczyk i Jan Nowicki podczas prezentacji odkrycia dużego fragmentu ikonostasu z XVII wieku w Pałacu Branickich w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

To sensacyjne odkrycie, porównywane do odkrycia "Ekstazy św. Franciszka" El Greca. Przeprowadzona przez zespół ekspertów rekonstrukcja wskazała, że ikonostas w pierwotnej wersji miał przynajmniej 8,5 metra. To zestaw ikon, drzwi królewskich, które są w centralnej części ikonostasu, jedno skrzydło drzwi diakońskich z przedstawieniem Michała Archanioła.

Więcej o tym odkryciu opowiedzieli nasi goście: Piotr Jamski, Zbigniew Michalczyk, Jan Nowicki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.


Posłuchaj
59:58 2024_01_13 23_00_02_PR2_Mediewanna.mp3 Ikonostas - sensacyjne odkrycie Instytutu Sztuki PAN (Mediewanna/Dwójka)

 

***

W poprzedniej audycji:

W roku 2023 do Polski powróciły zwłoki Aleksandra Brücknera, odkrywcy między innymi najdawniejszych zabytków języka polskiego. Poświęciliśmy mu ostatnią w 2023 roku audycję z cyklu "Miediewanna".

Z dr. Łukaszem Kozakiem z Biblioteki Narodowej rozmawialiśmy zarówno o Brücknerze, jak i najważniejszych jego znaleziskach - "Kazaniach świętokrzyskich" i wierszu Przecława Słoty "O chlebowym stole".

Aleksander Brückner urodził się 29 stycznia 1856 w Brzeżanach (dziś Ukraina). Studiował we Lwowie, a staże naukowe odbył w Lipsku, Berlinie i Wiedniu u wybitnych slawistów. Aż do 1924 roku wykładał na Uniwersytecie w Berlinie.

Miał wielką zdolność przeszukiwania bibliotek i źródeł historycznych. Około 1890 roku odnalazł w Bibliotece Petersburskiej "Kazania świętokrzyskie", które opracował i opublikował. Oprócz tego opracował także spuściznę literacką po barokowym poecie Wacławie Potockim.

Był współtwórcą wydawanej od 1904 roku "Wielkiej Powszechnej Encyklopedii Ilustrowanej". Wykaz publikacji w dorobku Brücknera wynosi ponad 1500 pozycji, niektóre z nich w znaczący sposób zmieniły spojrzenie na literaturę polską.

***

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Piotr Jamski, Zbigniew Michalczyk, Jan Nowicki (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 13.01.2023

Godz. emisji: 23.00

mgc/pr

Czytaj także

Wenus z Willendorfu - najsłynniejsza prehistoryczna rzeźba

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:38
Choć ma prawie 30 000 lat jej nagi wizerunek do dzisiaj wzbudza zachwyt i zainteresowanie. Jest uznawany za jedno z najstarszych dzieł sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin: Kolejne szczątki odnalezione przez IPN na Górkach Czechowskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:45
Podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowych na lubelskich Górkach Czechowskich odkryto szczątki ok. 40 osób. Prawdopodobnie są to ofiary zamordowane przez Niemców w początkowym okresie okupacji Lublina podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń