Polskie Radio
Section05
Andrzej Nowak

"Andrzej Nowak od początku miał pomysł na TSA". Wspomina Marcin Kusy

W wieku 62 lat zmarł założyciel, kompozytor i gitarzysta heavymetalowego zespołu TSA Andrzej Nowak. - Był niesamowicie ekscentrycznym człowiekiem. Początkowo nieufnym, ale kiedy już kogoś "kupił", to pojawiał się właściwie bezmiar przyjaźni - mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Jak będziemy wspominać lidera TSA?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Marcin Kusy odeszli 2022 Andrzej Nowak

Od Kościuszki do Szeli. Dlaczego doszło do rabacji galicyjskiej?

Lepsza "szczera słowiańska" Rosja niż "podstępny germański" biurokrata [minister spraw zagranicznych i kanclerz Austrii książę Klemens] Metternich - tymi słowami zareagował na rzeź galicyjską roku 1846 konserwatysta - margrabia Aleksander Wielopolski. Podczas wydarzeń nazywanych też rabacją galicyjską chłopi podburzani przez Austriaków dokonali wielu krwawych mordów, napadając na dwory szlacheckie i niektóre kościoły. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA

Od Kościuszki do Szeli. Dlaczego doszło do rabacji galicyjskiej?

Lepsza "szczera słowiańska" Rosja niż "podstępny germański" biurokrata [minister spraw zagranicznych i kanclerz Austrii książę Klemens] Metternicha - tymi słowami zareagował na rzeź galicyjską roku 1846 konserwatysta Aleksander Wielopolski. Podczas tych wydarzeń, nazywanych też rabacją galicyjską, chłopi podburzani przez Austriaków dokonali wielu krwawych mordów, napadając na dwory szlacheckie i niektóre kościoły. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Polskie drogi do wyzwolenia spod opresji Rosji, Prus, Austrii w latach 1831-1846

Kiedy i gdzie pojawiły się centra popowstaniowej konspiracji patriotycznej na ziemiach byłej Rzeczpospolitej? Kto je organizował? Do kogo i do czego się odwoływały? Jak się zmieniały konspiracje? Jaką rolę odegrali w nich działacze emigracyjni, a jaką np. duchowni? Jak wielu konspiratorów i z jakim skutkiem podejmowało działania partyzanckie z bronią w ręku w latach 1831-1846? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe

Wielka Emigracja, czyli kiedy Polska była pod zaborami

Po powstaniu listopadowym liczyła nawet do 9 tys. osób, a do roku 1862 - ok. 20 tys. Zapoczątkowali ją ci, którzy opuszczali ziemie zaborowe, uciekając przed śmiercią, więzieniami, represjami po upadku zrywu niepodległościowego lat 1830-1831 - byli inicjatorzy i uczestnicy powstania, w znacznej części młodzi oficerowie wywodzący się ze szlachty i inteligencji, którzy mieli nadzieję, że niebawem znów rozpoczną walkę. Zyskała miano Wielkiej Emigracji z powodu wyjątkowej roli, jaką odegrała w historii Polski. Blisko 2/3 emigrantów zamieszkało we Francji. Inni: w Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Algierii i Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA

recenzja Nadchodzi "Imperium Rzeczypospolitej". Ukazała się V część "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowaka

Wspaniałe zwycięstwa polskiego oręża, ale i wycieńczające wojny, szlachecka wolność, ale i degenerowanie się wyjątkowego w skali światowej systemu władzy - podczas niedawnych Targów Książki Historycznej w Warszawie miała miejsce premiera piątego tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak KULTURA Stefan Batory Rosja rozbiory Polski Targowica

Powstanie listopadowe – wielki zryw Polaków

29 listopada 1830 roku, o godz. 18, podporucznik Piotr Wysocki wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w warszawskich Łazienkach i wyprowadził kadetów przed pomnik Jana III Sobieskiego. Następnie podchorążowie ruszyli w stronę Belwederu, gdzie znajdował się namiestnik cara Wielki Książę Konstanty, aby dokonać na niego zamachu. Książę zbiegł w przebraniu kobiety i niebawem opuścił Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA powstanie listopadowe