Polskie Radio
Section05
Chersoń

Ukraińska ofensywa na południu. Ekspert prognozuje: do końca września sytuacja będzie dynamiczna

Spodziewam się, że do końca września sytuacja będzie bardzo dynamiczna, ponieważ od października rozpoczną się duże opady i zamarznięcia. Wtedy elementy militarne spowolnią - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. prawa międzynarodowego dr Paweł Kowalski, odnosząc się do ukraińskiej ofensywy na południu kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Chersoń Rosja

Rosyjski "cichy" terror w Chersoniu. "Ludzie znikają, nie działa żadne prawo"

Chersoń to więzienie, terroryzowane przez rosyjskich żołnierzy. Po cichu znikają tam ludzie i grabione są domy. Rosjanie przynieśli strach i zniewolenie, ale w końcu przegrają - mówi dziennikarka Oksana Naumowa, która uciekła ze swego rodzinnego miasta, po tym jak funkcjonariusze FSB postawili jej ultimatum. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna na Ukrainie Chersoń wojna 2022 serwis wschodni

Chersoń: seria rewizji, porwań, aresztów. Władze Ukrainy wzywają ludność do ewakuacji

- W Chersoniu znów miały miejsce nocne rewizje i zatrzymania. Informacje o nich otrzymujemy właściwie codziennie - podają miejscowe władze. Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk wezwała ludność tego obwodu do ewakuacji. Według lokalnych władz na drogach wyjazdowych tworzą się kolejki pojazdów. Tymczasem siły zbrojne Ukrainy starają się odciąć zaopatrzenie armii Rosji w tym regionie, niszcząc mosty i składy amunicji.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja ŚWIAT Europa serwis wschodni elektrownia atomowa Chersoń

Kulesa: odbicie Chersonia byłoby sygnałem, że Ukraina przechodzi do ofensywy

Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa. Dlaczego tak ważne jest odbicie tego miasta? - To byłby bardzo mocny sygnał, że Ukraińcy wykorzystują wsparcie w bardzo mądry sposób, aby odzyskać część okupowanego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Chersoń Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Łukasz Kulesa Kacper Bakuła

Na murach Chersonia pojawiły się dosadne napisy nt. planowanego przez Rosjan referendum

W czwartek zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej Jurij Sobołewski zamieścił na Telegramie zdjęcia wymownych napisów na chersońskich murach. Rosjanie chcą przyłączyć do Rosji tymczasowo okupowane terytoria tego obwodu. W tym celu planują przeprowadzić "referendum", jednak mieszkańcy aktywnie demonstrują swoje proukraińskie stanowisko, umieszczając na ścianach budynków napisy wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planowanego przez Rosjan plebiscytu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 Chersoń

"Czekajcie na nas, na pewno przyjedziemy". Ukraińska armia zbliża się do okupowanego Chersonia

Ukraińskie wojsko zbliża się do zajętego przez Rosjan miasta. - Jesteśmy już blisko, 10 km od miasta, dlatego czekajcie na nas, bo na pewno przyjdziemy - zwrócił się ukraiński żołnierz do mieszkańców okupowanego Chersonia w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek przez agencję UNIAN za korespondentem wojennym Andrijem Caplijenką.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko Chersoń żołnierze ŚWIAT Europa