Polskie Radio
Section05
Paweł Buszko

Nie ustają zaciekłe walki pod Bachmutem. Wysokie zagrożenie rosyjskimi atakami

Ukraińscy wojskowi donoszą o intensywnych walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim. Jednocześnie istnieje wysokie niebezpieczeństwo powtórzenia rosyjskich zmasowanych ataków rakietowych na obiekty cywilne na całej Ukrainie. Rosjanie mogą używać rakiet, które są niedostępne dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Paweł Buszko

Rosjanie mordują bezbronnych cywilów. Rośnie bilans ofiar ataku na miasto Dniepr

Do 40 wzrosła liczba osób, które zginęły w przeprowadzonym w sobotę rosyjskim ataku rakietowym na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy - przekazał w poniedziałek szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci. Wciąż trwa akcja ratunkowa. Pod gruzami poszukiwanych jest kolejnych 30 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Paweł Buszko serwis wschodni Europa

Rosjanie wysadzają mosty na Chersońszczyźnie. Chcą zahamować ofensywę Ukrainy

Na południowym odcinku frontu na Ukrainie, na terenach okupowanych przez Rosjan, doszło do zniszczenia kilku mostów. Są to najprawdopodobniej próby zatrzymania ukraińskiej ofensywy, mającej na celu wyzwolenie prawobrzeżnej Chersońszczyzny. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Paweł Buszko Chersoń

Ogromne straty Rosjan na froncie. Ukraiński sztab podał najnowsze dane

Mija 197. doba pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak informuje korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko, wojska ukraińskie nie tylko sukcesywnie odpierają szturmy w Donbasie, ale również kontratakują między innymi w obwodzie charkowskim oraz na południu kraju, gdzie odnoszą sukcesy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Paweł Buszko

Wojna na Ukrainie. Rosjanie intensyfikują działania: ostrzelano Charków i Donbas

Rosjanie ostrzelali dzielnicę Charkowa. Zginęło trzech cywilów, w tym 13-letni chłopiec. Są też ranni. Rosjanie uderzyli też na Nikopol na południu kraju. Na miasto spadło ok. 30 rakiet z wyrzutni "Grad". Trafiły w budynki mieszkalne. Dwie osoby zginęły, a 9 zostało rannych. O szczegółach korespondent IAR w Kijowie Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Paweł Buszko ŚWIAT

"Twarde dyskusje". Czwarta tura rozmów pokojowych Ukrainy z Rosją

"Ukraina i Rosja przeprowadzą twarde dyskusje o pokoju, zawieszeniu broni, natychmiastowym wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed planowanym rozpoczęciem rozmów. To czwarta runda rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni siły zbrojne wojsko konflikty międzynarodowe Paweł Buszko

"Nie ma dnia bez wiadomości o dziesiątkach ofiar cywilnych". ONZ podała straty strony ukraińskiej

Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przekazało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zweryfikowało śmierć 474 cywilów, co najmniej 861 osób zostało rannych.  Biuro zastrzegło jednak, że prawdziwy bilans ofiar jest prawdopodobnie wyższy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina konflikty międzynarodowe Rosja serwis wschodni Paweł Buszko

Trwa bombardowanie ukraińskich miast. Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów

Rosyjskie wojska nie przestają bombardować ukraińskich miast. Po raz drugi nie udało się ewakuować cywilów z oblężonego Mariupolu, gdyż Rosjanie zaczęli strzelać do uciekających. Okupanci kolejny dzień z rzędu próbują przedrzeć się do Kijowa. Najgorsza sytuacja panuje w podkijowskich miejscowościach położonych na zachód od stolicy: Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Wielu cywilów próbuje wydostać się z terenów objętych działaniami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów Rosja Odessa Mariupol Wołodymyr Zełenski Winnica ONZ Wojciech Cegielski Paweł Buszko

Czwarty dzień ataku na Ukrainę. Audycje specjalne w Trójce [POSŁUCHAJ]

Rosyjskie siły już czwarty dzień kontynuują atak na Ukrainę. Inwazję najeźdźcy próbują powstrzymać ukraińskie wojska, ale żołnierze wroga nie przestają nacierać. Na razie udało się obronić Kijów, ale sytuacja nadal jest bardzo trudna. Podobnie jest w Charkowie, Czernihowie czy Sumach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Piotr Firan Trójka Ukraina Kijów Łukasz Sobolewski Paweł Buszko