Polskie Radio
Section05
Dzień Węgierski w Polskim Radiu

Węgry świętują 171. rocznicę wybuchu rewolucji w 1848 roku

- W części oficjalnej obchodów wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który mówił o przyjaźni polsko-węgierskiej i wspólnej walce o lepszą przyszłość. Przemówienie Viktora Orbana dotyczyło zaś wyborów do Parlamentu Europejskiego i zapowiadało powrót obu krajów do dawnej wielkości – mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry polityka Magdalena Skajewska

Relacje polsko-węgierskie. Ekspert: Węgry to dobry sojusznik

– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Węgry Dzień Węgierski w Polskim Radiu Polityka zagraniczna Polski Viktor Orban

Legendarne początki przyjaźni polsko-węgierskiej

"Polska i Węgry to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym. Ich korzenie zrastały się i splatały niewidoczne" - pisał w połowie XIX wieku Stanisław Worcell. I choć z relacjami między dwoma krajami bywało różnie, nie brakuje w ich historii momentów co najmniej dyskusyjnych, to fenomenowi tej dziwnej "przyjaźni" trudno zaprzeczyć. Bo, wedle podań i przekazów, trwa ona już ponad tysiąc lat.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Węgierski w Polskim Radiu HISTORIA Węgry