Polskie Radio
Section05
Fidesz

Po wyborach na Węgrzech: Rosyjskie wpływy nad Balatonem

Po niedzielnych wyborach na Węgrzech, które wygrał rządzący dotąd Fidesz, wielu ekspertów zwracało uwagę na rosyjskie wpływy w Budapeszcie oraz dobre relacje Władimira Putina z premierem Viktorem Orbanem. Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli: politolog dr Dominik Hejj (portal kropka.hu) i Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Władimir Putin Fidesz Budapeszt

Partia Orbana wygrała wybory. Podziękowania dla prezesa PiS

W niedzielnych wyborach rządząca na Węgrzech koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła 133 miejsca w parlamencie, co oznacza większość 2/3 mandatów - wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego po przeliczeniu 96,24 proc. głosów. Premier Viktor Orban podziękował za poparcie polskim przywódcom, a także swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom. Partia Orbana wygrała wybory
Zobacz więcej na temat:  Węgry ŚWIAT Fidesz Viktor Orban

Węgry: lokale wyborcze czynne dłużej, kolejki do urn

W większości lokali wyborczych na Węgrzecho godz. 19 zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Według ostatnich danych o frekwencji, od 6 rano do godziny 17.00 zagłosowało ponad 63 procent wyborców. Wybory upłynęły pod znakiem rekordowej frekwencji, o wiele wyższej niż w poprzednim głosowaniu 4 lata temu. Przed niektórymi lokalami wyborczymi w Budapeszcie ustawiły się długie kolejki. Według portalu Index, niektórzy czekali nawet 3 godziny, aby oddać głos.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Fidesz wybory

„Obserwujemy na Węgrzech twarde starcie polityczne”

- Mamy na Węgrzech do czynienia z dość twardym starciem politycznym i wyrazistymi liniami podziału. To starcie mobilizuje wyborców – powiedział w audycji Północ Południe politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Gość odniósł się w ten sposób do bardzo wysokiej frekwencji podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban

Wybory na Węgrzech przedłużone. Będzie rekord frekwencji?

Głosowanie w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zostało przedłużone do godz. 21. Nie wiadomo kiedy będą znane wstępne wyniki. Frekwencja z godz. 18.30 wyniosła 68,13 proc. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu specjalny wysłannik Polskiego Radia Piotr Pogorzelski. Gościem Polskiego Radia 24 był także hungarysta dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban Dominik Hejj Piotr Pogorzelski

Wybory na Węgrzech. Frekwencja przekroczyła 50 proc.

Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban Dominik Hejj

Wybory na Węgrzech. "Fidesz może liczyć na zwycięstwo"

Na Węgrzech trwa kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Wszystkie sondaże przedwyborcze wskazują, że Fidesz i jego koalicjant mają szanse po raz trzeci powtórzyć swój sukces wyboczy. O wyborach, Viktorze Orbanie i nieznacznie spadającym poparciu dla jego partii mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Fidesz Węgry wybory parlamentarne Piotr Pogorzelski

Wybory na Węgrzech. Fidesz straci większość konstytucyjną?

- Stawką tych wyborów jest w zasadzie to, czy Fideszowi uda się po raz kolejny, już trzeci z rzędu, uzyskać większość konstytucyjną, czy też nie. Te wybory o tyle są nieprzewidywalne, że do końca nie wiemy, jaki rezultat uda się uzyskać siłom opozycyjnym - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Dominik Hejj (kropka.hu).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Dominik Hejj Bohdan Szklarski Węgry wybory Viktor Orban Stany Zjednoczone Donald Trump Rosja Fidesz

Orędzie Putina. "W jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo"

- To przemówienie było bardzo ostre, nawet jak na rosyjskie warunki. Z jednej strony to się wpisuje w logikę kampanii wyborczej, które jak wiadomo są rozstrzygnięte, ale w jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo, które ma po raz czwarty wybrać Putina na prezydenta - mówił na antenie radiowej Jedynki Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Władimir Putin Rosja Wojna w Syrii Stany Zjednoczone Donald Trump Węgry Viktor Orban Fidesz Szymon Kardaś Jarosław Guzy