Polskie Radio
Section05
Janusz Jabłoński

Piotr Pawlak - najgłośniejszy z cichych bohaterów

Powiedzieć o nim człowiek-instytucja, to nic nie powiedzieć. Nazwać go cichym bohaterem yassu również się nie godzi, bowiem stawiane przez niego podczas koncertów Kur czy Łoskotu ściany dźwięku potrafiły zrzucić ze stolika kufel piwa. Trójmiejski gitarzysta i producent Piotr Pawlak był gościem tego wydania"Rozmów improwizowanych". Na drugą część spotkania z artystą zapraszamy 8 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz Dwójka muzyka współczesna muzyka elektroniczna

Carla Bley we wspomnieniach. "To jedna z największych postaci w historii jazzu"

Carla Bley - amerykańska pianistka, organistka, kompozytorka, aranżerka i bandliderka - zmarła 17 października w wieku 87 lat. - John Fordham pisał o niej tak: "Podobnie jak Gil Evans i George Russell Carla Bley należy do innowatorów jazzowej kompozycji i aranżacji, którzy częściowo przypadkiem, a częściowo z rozmysłem omijali zastane wzory. Chyba że sięgali po nie z własnej woli czy wręcz dla kaprysu" - cytowali Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk, żegnając artystkę w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Carla Bley Jazz odeszli 2023 MUZYKA Dwójka

Raina Sokolov-Gonzalez - amerykańska gwiazda jazzu i R&B

Mama - freejazzowa wokalistka i wykładowczyni, tato - dramaturg i aktor, brat - multiinstrumentalista i producent. Jak w takiej rodzinie przechodzi się bunt nastolatki? Słuchając Christiny Aguilery! Na szczęście Raina Sokolov-Gonzalez ten okres ma już za sobą i aktualnie jest jedną z najbardziej intrygujących wokalistek na amerykańskiej scenie jazz/R&B.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz muzyka współczesna improwizacja MUZYKA Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Steve Beresford - Cage, demokracja i owady na baterie

Steve Beresford był gościem "Rozmów improwizowanych". Czy można mówić o etyce w muzyce improwizowanej? Jak zmieniła się brytyjska scena ostatnich lat? Jak improwizator może interpretować muzykę Johna Cage'a? Na czym polega zasadnicza różnica między free jazzem i swobodną improwizacją? A do tego przygody Anglika w Nowym Jorku, kłopoty ze znikającymi zabawkowymi instrumentami i tuziny anegdot podawanych w niepodrabialnym angielskim stylu. 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk fortepian improwizacja Dwójka MUZYKA

Myra Melford - doświadczyć nieznanego

Soczyste bluesowe frazy, freejazzowe klastery i wysublimowana kolorystyka rodem z muzyki współczesnej – a to wszystko w trakcie jednej improwizacji. Gościem "Rozmów improwizowanych" była Myra Melford, która w swojej pianistyce wykracza daleko poza jazz. Skupiają się w niej jak w soczewce najważniejsze zjawiska muzyki XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  fortepian improwizacja Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk