Polskie Radio
Section05
Joanna Ficińska

Podróż szlakiem latarń morskich w Polsce

Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Morze Bałtyckie Bałtyk latarnie morskie

Dzień frytek – ziemniaki i inne warzywa

Pokrojone w kształt słupków i smażone w głębokim tłuszczu ziemniaki lub inne warzywa, które są rzadziej stosowane. Podawane jako samodzielny posiłek typu fast food lub jako dodatek do potraw pieczonych lub smażonych, np. ryb. Krajem pochodzenia frytek jest Belgia. Pod względem dietetycznym frytki są potrawą ciężkostrawną. Zawierają dużo tłuszczu, który poddany został wysokiej temperaturze smażenia. Mniej tradycyjną opcją, pochłaniającą znacznie mniej tłuszczu, są frytki pieczone w piekarniku.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ziemniaki

Lekcje muzealne w Łazienkach Królewskich o królewskich ptakach

W ogrodach Łazienek Królewskich żyje wiele gatunków ptaków. Ich niezwykłą różnorodność przedstawią nam edukatorzy przyrodnicy. Dowiemy się, do czego służą ptakom pióra, jakie mają dzioby i które z nich są najlepszymi lotnikami. Nauczymy się rozróżniać gatunki po ubarwieniu i śpiewie. Zajrzymy również w głąb ptasiego jaja, aby poznać niezwykle skomplikowany sposób rozmnażania się tych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Łazienki Królewskie ptaki