Polskie Radio
Section05
Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Konkurs Wieniawskiego. "Natsuki Gunji i Yiyang Hou grały z tutti orkiestrowym"

Sobotni wieczór upłynął w Dwójce pod znakiem Konkursu im. H. Wieniawskiego i... liczby dwa. Był to bowiem drugi dzień części drugiej II etapu zmagań skrzypków. - Zastanawia mnie to, w jakim stopniu soliści bądź solistki decydują się włączyć w orkiestrowe granie, bo jest tu bardzo rozmaicie - mówił jeden z naszych komentatorów, Andrzej Sułek.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap II

Kaja Danczowska: boję się, czy nie za często gram

- Z tym "elektryzowaniem" publiczności różnie jest - mówiła w jednym z wywiadów Kaja Danczowska, zdobywczyni trzeciego miejsca na V Konkursie Wieniawskiego (1967 rok). - Czasami można "zelektryzować" tzw. chwytami, może nawet tanimi. Różne sposoby elektryzowania są potrzebne na estradzie na pewno. Ale ja nie jestem ich zwolenniczką. Jeśli chciałabym "elektryzować", to może czymś innym - precyzowała. W "Zapiskach ze współczesności" przywołaliśmy głosy polskich artystów, którzy wzięli udział w Konkursie Wieniawskiego, a ich wspomnienia zachowały się w radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bacewicz Małgorzata Szymankiewicz skrzypce

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego konkurs Wieniawskiego - etap II Bruce (Xiaoyu) Liu Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Jacek Hawryluk skrzypce Ignacy Jan Paderewski

Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap II Krzysztof Dziuba skrzypce Wolfgang Amadeusz Mozart Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Konkurs Wieniawskiego - pełen emocji pierwszy dzień II etapu przesłuchań

- Emocje były spore, a konfrontacja repertuarowa to była rzecz, która nas żywo obudziła - podsumowała wieczorną sesję pierwszego dnia przesłuchań II etapu XVI Konkursu im. H. Wieniawskiego Magdalena Łoś. Zmagania młodych skrzypków można śledzić na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej stacji.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap II Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Magdalena Łoś Dwójka

Augustin Dumay: przy ocenie I etapu jury osiągnęło konsensus

- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego konkurs Wieniawskiego - etap I Karol Furtak MUZYKA Dwójka KULTURA

Wzorcowy Bach Qingzhu Wenga na finał I etapu Konkursu Wieniawskiego

- Występ zamykającego całą stawkę chińskiego skrzypka, bardzo młodego 21-letniego Qingzhu Wenga, pozostawił nas w naprawdę dobrym nastroju i z nadzieją na spotkanie w finale - oceniła podczas podsumowania ostatniej sesji I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Magdalena Łoś.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap I Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Magdalena Łoś Dwójka

Wyniki I etapu Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO]

We wtorkowy wieczór (11.10), po czterech dniach zmagań, poznaliśmy nazwiska 15 uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jedynym Polakiem na tej liście jest Wojciech Niedziółka. Tegoroczne występy młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  konkurs Wieniawskiego - etap I Konkurs Wieniawskiego 2022

Andrzej Sułek o porannej sesji 4. dnia przesłuchań Konkursu Wieniawskiego

- Zagrała ten odcinek tak, jak ja bym sobie wymarzył - mówił Andrzej Sułek o wykonaniu Sonaty G­-dur Beethovena przez Sulamitę Sarę Ślubowską podczas porannej części czwartego dnia pierwszego etapu przesłuchań Konkursu Wieniawskiego. - Sforzata nie służą temu, żeby utrzymać pion i każdy takt zacząć równo z pianistą (to nie jest techniczna podpórka dla wykonawców), ale dodają energii linii, która poza sforzatami się wije, jest kształtowana dynamicznie z wielką żywiołowością, energią, spontanicznie się unosi - wyjaśniał komentator Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sulamita Ślubowska Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap I

"Wojciech Niedziółka zasłużył na aplauz". Po sesji porannej 3. dnia Konkursu Wieniawskiego

- Czekał na ten aplauz publiczności. Na pewno bardzo ciężko na taki efekt pracował i to wszystko mu się należało. Myślę, że to tylko pierwszy krok na tym konkursie, żeby jeszcze inne aplauzy nastąpiły - mówił o występie Wojciecha Niedziółki Marcin Majchrowski. Reprezentant Polski zamykał sesję poranną 3. dnia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap I Dwójka Marcin Majchrowski skrzypce

Konkurs Wieniawskiego. Trwa I etap przesłuchań

- Sam I etap jest niezwykle różnorodny, bo to i utwory solowe, i Bach, i kaprysy, i Wieniawski oczywiście, i jedna część sonaty Beethovena. Myślę, że mamy tak duży przekrój osobowości muzycznych, że dla każdego coś miłego może się znaleźć, natomiast szukamy osoby, która oczywiście odnajdzie się świetnie w każdym z tych utworów - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka Konkursu Wieniawskiego, zwyciężczyni jego 13. edycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Konkurs Wieniawskiego Poznań skrzypce konkurs Wieniawskiego - etap I Konkurs Wieniawskiego 2022

Veriko Tchumburidze: różnorodność w muzyce jest dla mnie bardzo ważna

- Staram się nie ograniczać do zgłębiania muzyki tylko jednej epoki. Ostatnio sporo czasu poświęcałam utworom Schuberta i Schumanna. Kiedyś nie rozumiałam ich muzyki. Dziś jest mi ona bliska - mówiła w Dwójce Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu im. Henryka Wieniawskiego - w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Dwójka skrzypce Monika Zając Henryk Wieniawski koncert