Polskie Radio
Section05
weto

Rewolucja w Unii Europejskiej. Wyjaśniamy, na czym mają polegać zmiany w traktatach

Unia Europejska szykuje prawdziwą rewolucję. Politycy w Brukseli chcą zmian traktatowych, które m.in. scentralizują Wspólnotę i kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii Europejskiej. Przedstawiamy najważniejsze z planowanych zmian i ich konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Bruksela Komisja Europejska weto ŚWIAT Europa

Niemcy i Francja chcą znieść weto w Radzie Europejskiej. Wierzą, że uda się to osiągnąć w tym roku

Francja i Niemcy chcą dokonać częściowej reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej. - Jesteśmy przekonane, że reforma polegająca m.in. na zniesieniu weta w głosowaniach w Radzie UE, będzie możliwa w tym roku - oznajmiły w rozmowie z portalem Euractiv francuska i niemiecka sekretarz stanu, Laurence Boone i Anna Luehrmann.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Niemcy Unia Europejska Rada Europejska weto

"Weta są na stole". Bogdan Rzońca o sporze Polski z Komisją Europejską

- Uważam, że Komisja Europejska szuka pretekstu i nie chodzi tutaj o praworządność, nie chodzi o tych sędziów (...) niby pokrzywdzonych. Chodzi tak naprawdę o to, żeby pomóc opozycji polskiej w zdobyciu władzy - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, przypominając, że Polska ma narzędzia do wywierania presji na Komisję Europejską. W sporze z UE "weta są na stole" - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne Eliza Olczyk weto

Pomysł odejścia od prawa weta w UE. Waszczykowski: chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona

- Sposób decydowania w UE jest opisany w traktatach (...). Jest nacisk, aby wymusić zmiany. Chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona - czyli Niemcy - które tracą wiele instrumentów oddziaływania i za wszelką cenę domagają się, aby zmienić system procedowania i podejmowania decyzji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Witold Waszczykowski weto

ONZ skończy z bezkarnością Rosji w Radzie Bezpieczeństwa? Szczerski: obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania

- Sytuacja, w której Rosja korzysta ze swojego weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by uniknąć odpowiedzialności i cieszyć się z bezkarności jest niedopuszczalna - skomentował stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, odnosząc się do przyjęcia rezolucji dotyczącej zmian ws. weta stałych członków RB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Marek Wałkuski Krzysztof Szczerski Rada Bezpieczeństwa ONZ weto Rosja Europa

Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne

- Weto części zapisów pakietu "Fit for 55", to nie tylko obrona naszej gospodarki rolnej czy leśnej, ale też sposób na uświadomienie Unii, że nie opłaca się prowadzenie polityki wymierzonej w Polskę. Weto może być skuteczną bronią, choć trzeba przyznać, że jest to taka broń bardzo ostateczna - mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Ryszard Terlecki ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne Fit for 55 weto

"Przejaw demokracji i trójpodziału władzy". Prof. Bernacki o wecie prezydenta do ustawy medialnej

- Różnimy się z pałacem prezydenckim. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca, która rozpoczęła się wiele lat temu, będzie kontynuowana. Potraktujmy stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej jako przejaw demokracji. Mylą się Ci, którzy twierdzą, że relacje pomiędzy parlamentem i władzą wykonawczą stanowią monolit - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA weto ustawa medialna media TVN Andrzej Duda

Monika Pawłowska o wecie prezydenta: sytuację w mediach należy uporządkować

- Staramy się zrozumieć decyzję prezydenta, ale też nie zapominać o tym, że sytuację w polskich mediach należy doprowadzić do porządku. Chodzi o ujednolicenie przepisów prawnych, podobnie jak w krajach UE - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Monika Pawłowska. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka ustawa medialna TVN weto Andrzej Duda

Weto prezydenta trafi do sejmowej zamrażarki? Kazimierz Smoliński: nie warto się nim zajmować

Zawetowana wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa medialna wróci teraz do Sejmu. Zdaniem posłów, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl najprawdopodobniej trafi do sejmowej zamrażarki i nigdy nie zostanie poddana pod głosowanie. - Nie ma możliwości odrzucenia tego weta, więc w takiej sytuacji nie warto się nim zajmować - tłumaczy poseł PiS Kazimierz Smoliński. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ustawa medialna PiS weto Sejm

"Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę". Marek Wróbel o ustawie medialnej

- Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę, jednak myślę, że pewne uszczelnienie systemu będzie forsowane przez obóz Zjednoczonej Prawicy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Kozłowski z "Faktu". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej oraz Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ustawa medialna media TVN Andrzej Duda polityka weto nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji