Polskie Radio
Section05
Lucjan Żeligowski

Armia Polska we Francji. Posłuchaj wspomnień Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii

Komitet Narodowy Polski, polska reprezentacja polityczna uznawana przez rządu Ententy, zabiegała o utworzenie Armii Polskiej we Francji. Alianci zapewniali uzbrojenie i wyposażenie, ochotnicy napływali z obozów dla jeńców i środowisk polonijnych. Brakowało tylko odpowiedniego dowódcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Haller Armia Polska we Francji I wojna światowa Francja Roman Dmowski Witold Lutosławski Michał Rola-Żymierski Charles de Gaulle

TYLKO U NAS "Nie jestem tylko Litwinem, tylko Polakiem". Dziennik Römera

- Dla mnie więc osobiście  zatarg (Polaków i Litwinów) jest tragedią i wszystko, co dolewa oliwy do ognia i jątrzy, boli mnie niewypowiedzianie. Czuję się samotny jak człowiek, którego rasa wyginęła i który sam jeden z niej pozostał, niezrozumiany już przez nikogo –  tak pisał Michał Römer w 1921 roku. Nakładem wydawnictwa KARTA wydano dzienniki tej niezwykłej postaci czasów międzywojnia. Według wydawców dzienników miał w sobie miłość i do Polski, i do Litwy, ale historia zmuszała go do nieprostych i bolesnych decyzji.
Zobacz więcej na temat:  Litwa TYLKO U NAS Kowno Wilno

Bunt Żeligowskiego. Sukces czy porażka Józefa Piłsudskiego?

- Lucjan Żeligowski był bliskim przyjacielem Józefa Piłsudskiego. Nie oszukujmy się, to był oczywiście fortel. To nie było tak, że Żeligowski samowolnie przeprowadził akcję - mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, odnosząc się do operacji, która sprawiła, że Wilno i jego okolice znalazły się w granicach II Rzeczpospolitej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno II Rzeczpospolita Litwa