Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

"Flauto e Voce" - wspaniały niemiecki barok

W poniedziałek do zdobycia był album "Flauto e Voce" z muzyką niemieckiego baroku (Georg Philipp Telemann, Johann Friedrich Fasch, Georg Friedrich Händel, Johann Christoph Pez). Wykonawcy to: Jan Nigges – flecista, członek zespołu Four Times Baroque, zdobywcy nagrody Opus Klassik, znakomita niemiecka sopranistka koloraturowa Sibylla Elsing, a także członkowie zespołu Baroque Avenue.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato Georg Friedrich Haendel muzyka klasyczna barok MUZYKA Marcin Majchrowski

Andrzej Filończyk: trema to dla mnie obce słowo

- Czasem to uczucie pojawia się, ale to jest moment przed pierwszą próbą z dyrygentem w roli, która jest świeża. Wtedy coś się dzieje w żołądku. Ale kiedy dochodzi do próby, oswajam się ze swoim brzmieniem głosu w nowej partii, to wszystko się uspokaja. Uważam, że trema wynika głównie z braku przygotowania się - mówił w Dwójce znakomity młody baryton Andrzej Filończyk.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Dwójka Marcin Majchrowski muzyka klasyczna KULTURA

"Wiek przekłada się na dojrzałość artystyczną"

- Nikolay Khozyainov, rosyjski pianista wraca po 11 latach, brał udział w konkursie w roku 2010 i doszedł w nim do finału. Wówczas był bardzo młody. Wtedy, po pierwszym etapie miał najwyższą punktację, ale w finale był dopiero ósmy. Reprezentant Rosji, to jeden ze spektakularnych powrotów na Konkurs Chopinowski. Oklaski trwały długo, to pierwszy przypadek w sesjach przedpołudniowych, kiedy pianista, który wyszedł wrócił, by jeszcze raz się ukłonić - relacjonował w Programie 2 Polskiego Radia poranną sesję piątego dnia Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 muzyka klasyczna Marcin Majchrowski

"Bez wątpienia usłyszymy Asaki Iwai w głównym konkursie"

- Biogram 21-letniej Japonki w książeczce programowej jest mikroskopijny, a jednak zaprezentowała się bardzo rzetelnie. Perfekcyjne przygotowanie - mówił Marcin Majchrowski o pianistce Asaki Iwai w ramach podsumowania sesji porannej czwartego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

"Polka jakby rozgrzewała się z utworu na utwór"

- Występ Aleksandry Hortensji Dąbek przebiegał z różnym szczęściem, jakby rozgrzewała się z utworu na utwór - mówił Marcin Majchrowski w ramach podsumowania sesji porannej drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obok Polki wystąpiły jeszcze trzy inne pianistki (Stephanie Draughon, Hsin-Yu Duan i Martina Consonni) oraz jeden pianista - Mateusz Duda.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

Ruszyły eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego

W poniedziałek (12.07) rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W sesji porannej wzięło udział dwóch Polaków: Łukasz Byrdy i Andrzej Wierciński, a także Leonora Armellini, Eric Guo, Luigi Carroccia i Kai-Min Chang. Ich występy w specjalnej audycji podsumował na antenie Dwójki Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA

Styl brillant u Chopina

A w tej audycji – nie jeden bohater-pianista, ale grupka bohaterów, czyli utworów Fryderyka Chopina – dzieła, które wpisują się w nurt tak popularnego w pierwszej fazie romantyzmu, bardzo cenionego przez ówczesnych odbiorców muzyki – stylu brillant. Chopin uprawiał go z powodzeniem w czasie swojej młodości i początków dojrzałości artystycznej, zanim dopracował się własnego, oryginalnego stylu i języka muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Marcin Majchrowski Dwójka