Polskie Radio
Section05
Mars

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Dwójka astronomia Toruń Mars kosmos Iwona Muszytowska

Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mars kosmos studenci AGH Kraków konkurs Tomasz Miara Trójka

Kolonizacja kosmosu. Życie jak… na Wenus?

– Oczywistością jest, że najlepszym miejscem dla nas do życia jest Ziemia, dlatego że nasza biologia jest do niej przystosowana. W Układzie Słonecznym nie ma jej bliźniaczki, więc szukamy jej poza nim. Jednak nie mamy na razie technologii, żeby polecieć poza nasz układ i kolonizować tam planety, dlatego musimy patrzeć na to, w jaki sposób możemy przystosować się technologicznie do kolonizacji planet w naszym układzie – zwraca uwagę astrobiolog Janusz Pętkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NAUKA Wenus Mars księżyc

Habitat Lunares i Pilskie Muzeum Wojskowe. "Jedyne takie miejsce" w Pile

W czasie zimnej wojny było to jedno z najważniejszych lotnisk Układu Warszawskiego. To właśnie stąd szturmowe SU22 o zmiennej geometrii skrzydeł miały zacząć atak na Zachód. Pozostał betonowy pas i kilkadziesiąt gigantycznych przeciwatomowych schronów. W jednym z nich stoi odrzutowy SU22, gotowy do lotu. Roman Czejarek odwiedził Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Habitat Lunares, które tu się mieszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Piła księżyc Mars Roman Czejarek esa kosmos zimna wojna