Polskie Radio
Section05
Marta Piasecka

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze represje reżim reportaż KSIĄŻKA literatura

Spędź lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzeum Marta Piasecka KULTURA Kraków kino plenerowe Muzeum Narodowe w Krakowie

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz książki reportaż Marta Piasecka Żołnierze Wyklęci

Wzór w umiłowaniu eucharystii. Rozważania Jana Pawła II o Bożym Ciele

Jan Paweł II dla wielu ludzi na całym świecie, bez względu na poglądy, wiarę i miejsce zamieszkania, był i nadal jest autorytetem moralnym. Na czym opierały się rozważania papieża Polaka w kontekście święta, które właśnie obchodzimy, czyli Bożego Ciała? na to pytanie odpowiedział dr Grzegorz Polak – publicysta, autor książek oraz wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka hp Trójka społeczeństwo Boże Ciało Kościół katolicki religia Marta Piasecka

Architektura zakopiańska - rocznica urodzin Witkiewicza

Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zakopane Tatry Podhale Stanisław Ignacy Witkiewicz SZTUKA architektura Marta Piasecka