Polskie Radio
Section05
Marek Gaworski

Pałac w Boguchwale: wyraz niespełnionych ambicji księcia Teodora Lubomirskiego

Pierwsi właściciele nadali tej miejscowości nazwę, kolejni wybudowali dwór, a następni -  nazwę zmienili, a dwór rozbudowali. I choć pozostała z niego jedynie część, nadal warta jest obejrzenia. Gdzie tym razem jesteśmy? W Boguchwale koło Rzeszowa, która pierwotnie nazywała się Pietraszówka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamki w Polsce podkarpackie Rzeszów Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Cieplice: okazała i doskonale zachowana siedziba rodu Schaffgotschów

Cieplice są znanym dolnośląskim uzdrowiskiem i choć położone niedaleko Jeleniej Góry, przez wieku były samodzielnym miasteczkiem. Dopiero w połowie lat 30. XX wieku miejscowość została wchłonięta przez większego sąsiada. A jednak imponujący pałac rodziny Schaffgotschów znajdujący się w Cieplicach, wciąż nie należy do najbardziej znanych zabytków tego regionu. A szkoda…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki Jelenia Góra Dolny Śląsk Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka zamki w Polsce

Rezydencja hetmanów, Lubomirskich i Radziwiłłów, czyli Pałac Prezydencki i jego historia

Wśród wielu pięknych pałaców Warszawy znajduje się też jeden z najważniejszych – i nie zawsze dostępnych dla zwiedzających – w kraju. – Dziś zabieramy państwa na Krakowskie Przedmieście, do dawnej okazałej rezydencji Koniecpolskich i Radziwiłłów, która znana jest obecnie jako Pałac Prezydencki. Może się wydawać, że swoją funkcję pełni od wielu lat, tak naprawdę siedzibą głowy państwa stał się dopiero w latach 90. – przypomina Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka Warszawa KULTURA Radziwiłłowie

Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego

Ogromny, potężny, nie do zdobycia. Przed wiekami siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a dziś jeden z najczęściej zwiedzanych zamków w Polsce. Gotycki zamek w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego historię w "Trójce po królewsku" przypomnieli Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Marek Gaworski zabytki Malbork zamek w Malborku