Polskie Radio
Section05
Marek Gaworski

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?

Szamotuły położone są nad rzeką Sama w województwie wielkopolskim. Posiadają długą, bo aż sięgającą XI wieku historię. Najstarszym i z pewnością najbardziej znanym zabytkiem jest dawna wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, czy jak mówią inny Czarnej Księżniczki.  Wiąże się z tym miejscem niezwykła, choć smutna opowieść. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce KULTURA

Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie

To miejsce odegrało ważną rolę podczas III powstania śląskiego. Tutaj mieścił się sztab, z którego kierowano ruchami wojsk powstańczych podczas niemieckich ataków na Górę św. Anny. Było to również miejsce spotkań Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania śląskiego, i ppłk. Macieja Mielżyńskiego, głównodowodzącego wojskami powstańczymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wojciech Korfanty historia Polski powstania śląskie zabytki Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Burzliwe dzieje królewskiego zamku w Lublinie, świadka narodzin Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Zamek królewski w Lublinie to jeden z największych i najpiękniejszych zamków południowej Polski. Świadek niezwykle ważnych wydarzeń historycznych, a blisko 130 lat – więzienie. Miejsce kaźni i mordów dokonywanych przez hitlerowców, a później ubeckich siepaczy. Od prawie 65 lat siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA Lublin Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Szlakiem miłości. Pałace, które były świadkami wielkich namiętności

W walentynki Marek Gaworski zaprosił do podróży szczególną trasą. Odwiedziliśmy aż trzy miejsca: śląskie Kopice, wielkopolski Śmiłów i podkarpacką Sieniawę. Każdy z tych pałaców skrywa niezwykłą historię miłości właścicieli lub ich gości. Jednak nie każda z nich znalazła swoje szczęśliwe zakończenie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce miłość KULTURA