Polskie Radio
Section05

Martyna Chuderska

Premiera audiobooka "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki". Rozmowa z Agnieszką Frączek

"Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to propozycja, w której każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie - niezależnie od pory dnia oraz nastroju, z jakim sięga po audiobook. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką prozy, wierszyków i piosenek zawartych w audiobooku, Agnieszką Frączek. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

PR24 "Gwiazdkopisanie". Działa na wyobraźnię i łączy pokolenia

- Myśląc o "Gwiazdkopisaniu" od razu przywołuje święta u mojej babci, lepienie pierogów, przygotowywanie karpia, pieczenie ciast. Proszę sobie te smaki wyobrazić i przywołać, to jest właśnie taki konkurs, który bardzo mocno działa na naszą wyobraźnię, ale też łączy pokolenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 jurorka konkursu Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  konkurs Gwiazdkopisanie 2021 Polskie Radio 24 Boże Narodzenie komiks opowiadanie wiersze list KULTURA Polskie Radio W POLSKIM RADIU SZTUKA

"Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny

Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdkopisanie 2021 radio dla dzieci radio bez reklam

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Wyspa Książka - kierunek Północ

Celem projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ", jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców. 28 października odbędzie się Międzynarodowa debata on-line rozpoczynająca projekt: Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą? W dyskusji wzięła udział min. dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

Zakończyła się Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna [POSŁUCHAJ]

Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna to ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki, w którym każdy, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, może wystąpić. W tym roku doczekaliśmy się kilkumiesięcznej edycji jubileuszowej, a uroczysty koncert finałowy odbył się w sobotę (16.10). Na tym wydarzeniu, obecne było Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania relacji z koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci

Jak opowiedzieć historię za pomocą ilustracji? Rozmowa z Tomaszem Brodą

Czasami najprostszy przekaz jest najtrudniejszy do stworzenia. Nie tylko musi on dotrzeć do odbiorców i zwrócić ich uwagę, ale też zaangażować. Za komunikat, który swoją formą może wydawać się prosty możemy uznać rysunki i ilustracje. Jak się jednak okazuje, wymagają one znacznej ilości przygotowań, przemyśleń i pracy ze strony autora. Temat ten poruszył rysownik, ilustrator i pedagog, Tomasz Broda, który w "Kulturalnej Strefie" w Polski opowiedział o swojej książce "Bookface. Księga twarzy pisarzy" oraz rysunkowej autobiografii "Coś pan zmalował!".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Z Michałem Rusinkiem - w poszukiwaniu ciekawych nazw [POSŁUCHAJ]

Zapewne każdy z nas ma taką miejscowość, której nazwy nigdy nie zapomni ze względu na jej oryginalność. Może ona pochodzić np. od imienia założyciela dawnej kolonii lub zwodu, którego już się nie wykonuje. Jak się okazuje, szukanie takich nietypowych miasteczek czy wsi może stanowić dla dziecka ciekawą zabawę w detektywa. Na swoją własną wyprawę w poszukiwaniu ciekawych nazw wyruszył także gość "Kulturoteki", Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci