Polskie Radio
Section05
Rzecznik Praw Obywatelskich

Wybór prezesa IPN i zaprzysiężenie nowego RPO. Dera: cieszę się, że impas został zakończony

- Bardzo dobrze się stało, że ten wielomiesięczny impas dotyczący obsadzenia dwóch kluczowych stanowisk, ważnych z punktu widzenia naszego państwa, został zakończony i mamy nowego RPO oraz nowego prezesa IPN - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Instytut Pamięci Narodowej Rzecznik Praw Obywatelskich Jerzy Jachowicz

Prof. Marcin Wiącek wybrany przez Senat na RPO. Poseł PSL: mały sukces Koalicji Polskiej

- Poparcie dla naszego kandydata udało się  osiągnąć ponad podziałami politycznymi. Pomimo różnic potrafimy się porozumieć, strzec interesu i konstytucji RP - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PSL Urszula Nowogórska. Senat wyraził w środę zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za było 93 senatorów, nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Marcin Wiącek Senat Sejm

Wiącek w Senacie: popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowymi

- Od początku mojej aktywności naukowej prezentowałem i nadal popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowymi - powiedział w Senacie kandydat na Rzecznika Marcin Wiącek. Zapewnił też, że w Biurze RPO otworzy szeroko drzwi osobom potrzebującym pomocy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich Senat polityka społeczeństwo

"Zakończy trwający od roku pat". Mieczysław Kasprzak o wyborze prof. Marcina Wiącka na RPO

- To zasługa Władysława Kosiniaka-Kamysza, by zwrócić się do Rad Wydziałów uniwersytetów, aby wskazały kandydata. To z Uniwersytetu Warszawskiego dostaliśmy propozycję kandydatury prof. Marcina Wiącka - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak (Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Rzecznik Praw Obywatelskich Polskie Stronnictwo Ludowe

Henryk Kowalczyk: jestem przekonany, że prof. Marcin Wiącek zostanie wybrany RPO

- To kandydat kompromisowy. Mam nadzieję, a właściwie jestem przekonany, że prof. Marcin Wiącek uzyska poparcie Senatu i zostanie RPO. Mamy przecież szanować konstytucję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Henryk Kowalczyk. Gośćmi audycji byli także Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-u, Marek Rutka z Lewicy i Kamil Bortniczuk z Republikanów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Kowalczyk Władysław Teofil Bartoszewski kamil bortniczuk Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA polityka Senat Rzecznik Praw Obywatelskich RPO

"Aborcja nie jest prawem człowieka". Paweł Lisicki o sporach światopoglądowych w UE

- Czego by Polska nie robiła, jak bardzo politycy by nie tłumaczyli, że jesteśmy państwem praworządnym, tolerancyjnym, to nie zmieni to faktu, że w oczach rewolucjonistów i radykałów, a ci niestety zdominowali brukselskie elity, znajdzie się wystarczająco dużo powodów do potępienia - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska ŚWIAT Europa polityka Rzecznik Praw Obywatelskich

"Jesteśmy państwem suwerennym". Anna Kwiecień o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji

- To kolejny obszar, kiedy inne państwa mające zdecydowanie niezależną politykę w zakresie wymiaru sprawiedliwości czy mediów, dominujące w UE, uważają że im wolno więcej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska ŚWIAT Europa polityka Krzysztof Świątek Rzecznik Praw Obywatelskich media ustawa

Sejm wybrał prof. Wiącka na nowego RPO. Andrzejewski: jego poprzednik ewidentnie naruszał konstytucję

- Zasadą działania RPO powinno być posłuszeństwo obowiązującemu prawu. Poprzedni rzecznik bardziej hołdował temu, co mówią nam organa UE, niż temu, co wynika z orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. I to było niedopuszczalne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.  
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Sejm Senat POLSKA polityka