Polskie Radio
Section05
Rzecznik Praw Obywatelskich

"Trzeba zakończyć partyjny klincz". Wróblewski o roli Rzecznika Praw Obywatelskich

- Od paru tygodni przekonuję do tego, że trzeba skończyć ten partyjny klincz wokół wyboru RPO. Dyskusja zaczęła się latem zeszłego roku, prowadziłem różne rozmowy w Sejmie, a teraz trwają one w Senacie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 kandydat na to stanowisko, Bartłomiej Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich wybory Senat Bartłomiej Wróblewski opozycja zjednoczona prawica POLSKA polityka Polskie Radio 24

Dr Bartłomiej Wróblewski: jeśli zostanę RPO, priorytetem będą dla mnie sprawy osób najsłabszych

- Priorytetowe będą dla mnie sprawy osób najsłabszych: chorych, niepełnosprawnych, borykających się z trudnościami mieszkaniowymi. Osób, których łamane są prawa pracownicze, także kobiet dyskryminowanych płacowo czy ze względu na zabezpieczenie emerytalne; także ojców, którzy mają utrudniony kontakt z dziećmi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Wróblewski, kandydat na rzecznika praw obywatelskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Bartłomiej Wróblewski RPO

"Frankowiczom" należy się ochrona konsumencka. Rzecznik Praw Obywatelskich: banki nadużywają swojej pozycji

Skoro kredytobiorcy byli traktowani przez bank podczas zawierania umowy jak konsumenci, oznacza to, że przynależy im ochrona konsumencka, w tym ochrona przed nieuczciwymi klauzulami umownymi – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku złożonym do jednej ze spraw "frankowiczów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyty walutowe Rzecznik Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy banki

"Jest wola spotkania, m.in. ze strony PSL". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie senatorów opozycji

- Jest wola spotkania m.in. ze strony senatorów PSL oraz niezależnych - mówił wybrany na RPO przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Dodał, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z żadnym z klubów czy kół, liczy na to, że poszczególni senatorowie zagłosują "zgodnie z sumieniem".
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Wróblewski Rzecznik Praw Obywatelskich Prawo i Sprawiedliwość Polskie Stronnictwo Ludowe Senat polityka POLSKA

"Prawa rodzin i konstytucyjne wolności". Bartłomiej Wróblewski wskazał swoje priorytety jako RPO

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski zapowiedział, że jeżeli zostanie zatwierdzony przez Senat na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, "jego uwaga będzie poświęcona konstytucyjnym wolnościom". Wymienił między innymi własność, wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność słowa, zgromadzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS społeczeństwo Rzecznik Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski

"Każdy kandydat PiS, który miał styczność z partią, będzie odrzucony przez opozycję". Dr Machnik o wyborze RPO

- Wydaje mi się, że każdy kandydat PiS, który chociażby miał styczność z tą partią, będzie odrzucony przez opozycję. Ugrupowania, środowiska polityczne powinny znaleźć osobę neutralną, która nie budziłaby żadnych wątpliwości od strony politycznej i ideologicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Senat Rzecznik Praw Obywatelskich polityka opozycja

"Powinniśmy zrobić wszystko, by tym razem udało się przełamać pat". Bartłomiej Wróblewski o wyborze RPO

– Przez wiele miesięcy, łącznie już prawie rok, trwają dyskusje i trudności w obsadzeniu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Ta sytuacja skutkuje osłabieniem ochrony prawnej obywateli – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka Bartłomiej Wróblewski RPO Rzecznik Praw Obywatelskich

Senat zatwierdzi kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na RPO? "PO, odwagi!"

Podczas zaplanowanego na maj (12-14.05) posiedzenia Senat podejmie decyzję w sprawie kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Na dziś może być on pewny jedynie poparcia senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wróblewski tłumaczy, że senatorów zamierza przekonywać osobiście. - Skierowałem we wtorek pisma, w których zwracam się o spotkanie do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz do senackich klubów - mówi kandydat na RPO. 
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Wróblewski RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Sejm Senat

Wicemarszałek Senatu apeluje do opozycji o poparcie Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się z apelem do senackiej większości o spotkanie z kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomiejem Wróblewskim. Sejm większością głosów wybrał go na tę funkcję 15 kwietnia. W środę poseł PiS zwrócił się pisemnie do marszałka Senatu z prośbą o spotkanie. Podobne pisma skierował też do przedstawicieli klubów i kół senackich. Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich za zgodą Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Wróblewski Rzecznik Praw Obywatelskich polityka Senat społeczeństwo

Mularczyk o RPO: wolą opozycji było przedłużenie kadencji Bodnara w sposób niekonstytucyjny

- Serce mówi, że dobrze, by sytuacja z RPO się zakończyła, natomiast rozum podpowiada, że może być ciężko - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, nawiązując do senackiego głosowania ws. RPO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość polityka Arkadiusz Mularczyk sądownictwo RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Gociek

"Ujawniono sprzeczność pomiędzy konstytucją a ustawą". Prof. Domański o RPO

- Rozstrzygnięcie kwestii Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść tego urzędu, było jak się wydaje, racjonalnym posunięciem. Pan Adam Bodnar, który przestał być po 5 latach RPO, dalej podejmował decyzje, czego mógłby nie robić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Trybunał Konstytucyjny Tadeusz Płużański Marek Ast

"Może stanąć ponad podziałami". Marek Ast o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

- Bartłomiej Wróblewski ma czas, by prowadzić rozmowy, przekonywać do swojej kandydatury. Jego atutem jest to, że potrafi rozmawiać, zjednywać sobie osoby nawet z zupełnie przeciwnych obozów politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Trybunał Konstytucyjny Tadeusz Płużański Marek Ast