Polskie Radio
Section05
Rzecznik Praw Obywatelskich

"Rafał Trzaskowski męczy się tym urzędem". Przemysław Czarnek o prezydencie Warszawy

- Rafał Trzaskowski chyba nie bardzo zdaje sobie sprawę, jak powinien funkcjonować prezydent tak wielkiego miasta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński zjednoczona prawica Przemysław Czarnek Rafał Trzaskowski rekonstrukcja rządu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar POLSKA Jerzy Jachowicz

"Jego zaangażowanie w debatę publiczną oceniam krytycznie". Marek Jurek o odchodzącym RPO

- Zaangażowanie pana ministra Adama Bodnara w debatę publiczną, a przede wszystkim zaniechanie w dziedzinie wielu istotnych spraw obywatelskich, oceniam bardzo krytycznie - mówił w Polskim Radiu 24 były marszałek Sejmu Marek Jurek z Prawicy RP. W ten sposób odniósł się do działalności odchodzącego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA polityka RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Marek Jurek

Do TK wpłynął wniosek dot. zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji RPO

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS dotyczący zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny sądownictwo PiS Adam Bodnar

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
Zobacz więcej na temat:  PRL sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny emerytura służba bezpieczeństwa Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA

"Szkoły nie powinny stać się większym źródłem zakażenia". GIS uspokaja, ale i przypomina o ostrożności

- Przy odpowiednich środkach zapobiegawczych szkoły nie powinny stać się większym źródłem zakażenia niż inne miejsca o podobnym zagęszczeniu osób – ocenia Główny Inspektorat Sanitarny w informacji dla rzecznika praw obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 szkoła edukacja pandemia Główny Inspektor Sanitarny Rzecznik Praw Obywatelskich Ministerstwo Edukacji Narodowej WHO koronawirus Koronawirus w Polsce POLSKA infografika

NASZ WYWIAD Koniec kadencji Adama Bodnara. Poseł PiS: był politycznie zaangażowany po jednej stronie

9 września kończy się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. - Na pewno nie był niezależny od polityki. Ewidentnie angażował się ideologicznie po stronie lewicowo-liberalnej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Daniel Milewski. - Szukał własnej drogi sprawowania tego urzędu. Uważam, że to była dobra kadencja - uważa poseł PO Grzegorz Schetyna. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bodnar polityka Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA

Wiceminister Paweł Wdówik nie mógł kupić telefonu, bo nie widzi. Poproszono go o przyjście z osobą dorosłą

Jeden ze sklepów ze sprzętem RTV AGD w Pruszkowie odmówił Pawłowi Wdówikowi sprzedaży telefonu na raty. Ekspedientka stwierdziła, że mężczyzna musi przyjść z osobą dorosłą, a pozostali pracownicy sklepu odmówili pomocy przy zawarciu umowy. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej bez przeszkód kupił telefon przez internet - informuje Polsat News.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni dyskryminacja Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA społeczeństwo

Kończy się kadencja Adama Bodnara. Publicysta: był rzecznikiem partyjnym i zdecydowanie zideologizowanym

- Adam Bodnar wpisał się doskonale w system elitarny III RP, który za pomocą instytucjonalnych, niekoniecznie demokratycznych sposobów, starał się utrzymać stan "żeby było tak, jak było". W ostatnich latach uległ chorobie, która jest cechą dzisiejszego życia politycznego - powiedział Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie". Udział w dyskusji wzięli również dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich

Spędził 8 lat w szpitalu psychiatrycznym za kradzież kawy. Otrzyma 2 mln zł zadośćuczynienia

Sąd II instancji, określając zadośćuczynienie należne mojemu klientowi na 2 mln zł, wskazał m.in. na dotychczasowe niedoszacowanie krzywdy, jakiej on doznał - powiedział mec. Piotr Wojtaszak reprezentujący mężczyznę, który spędził 8 lat w szpitalu psychiatrycznym w związku z kradzieżą siedmiu paczek kawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Rzecznik Praw Obywatelskich RPO kradzież odszkodowanie

Rzecznik Praw Tęczowych. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nie zamierza interweniować w sprawie Piotra Jedlińskiego, który został zmuszony do rozstania z Radiem Nowy Świat, po tym gdy naraził się środowiskom LGBT. Jednocześnie nie tak dawno wysłanniczka RPO postanowiła sprawdzić, w jakich warunkach przebywa aresztowany aktywista przedstawiający się jako "Margot". Kadencja Adama Bodnara upływa 9 września. Wiele wskazuje na to, że zostanie zapamiętany jako rzecznik praw głównie tęczowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar LGBT

Cenzura w Radiu Nowy Świat. Jedliński: Jethon przeniosła do nas wszystkie najgorsze wzorce Trójki

Piotr Jedliński oficjalnie odniósł się do powodów swojego odejścia z Radia Nowy Świat. Byłego prezesa stacji do szczerości skłoniły słowa Magdaleny Jethon, które nazywa "bezczelnym kłamstwem". "Staliśmy się skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie" - napisał Jedliński. 
Zobacz więcej na temat:  LGBT radio internetowe społeczeństwo radio media wolność słowa dziennikarstwo POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich

Afera po odejściu dziennikarza z Radia Nowy Świat. RPO nie stanie w obronie Jedlińskiego

Radio Nowy Świat poinformowało, że Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki zarządzającej rozgłośnią. Ma to związek z używaniem przez niego męskiej formy w stosunku do Michała Sz. (podającego się za "Małgorzatę", ps. Margot). Do obrony byłego prezesa Radia Nowy Świat wezwał w środę Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Adam Bodnar przekazał jednak, że nie ma kompetencji, by coś w tej sprawie zrobić.
Zobacz więcej na temat:  LGBT radio internetowe społeczeństwo radio media wolność słowa dziennikarstwo POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich

"Nie ma miejsca na łamanie wolności mediów". Wiceminister sprawiedliwości wezwał RPO do obrony Jedlińskiego

Do obrony byłego prezesa Radia Nowy Świat Piotra Jedlińskiego wezwał w środę Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem dziennikarz został zmuszony do rezygnacji po tym, jak określił Michała Sz. ps. Margot jako mężczyznę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Sprawiedliwości RPO Rzecznik Praw Obywatelskich media LGBT wolność słowa