Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja Wielkanoc święta

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Poznajemy zawody. Reżyser teatralny

Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora i reżysera teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem zawody edukacja

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Sztuka udawania, czyli praca aktora

Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD aktor

Historia klocków - ponadczasowej zabawki

Istnieją takie zabawki, które mimo długoletniego istnienia na rynku nigdy nie znudzą się dzieciom - są nimi klocki. W dzisiejszych czasach ich różnorodność jest na tyle duża, że jedyne co może ograniczyć ich wykorzystanie i zabawę nimi jest dziecięca wyobraźnia. Oprócz formy rozrywki, układanie klocków może przybrać również charakter edukacyjny i rozwinąć szereg umiejętności, o czym powiedział Jan Amos Jelinek, gość Filipa i Leopolda.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Zagrajmy z dzieckiem w poszukiwanie skarbów

Wiele obiektów przeznaczonych do spędzania wolnego czasu pozostaje zamknięta. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy cieszyć się momentami spędzonymi na dworze. Zwłaszcza teraz, kiedy zza rogu wyłania się wiosna. Jest to zatem idealna okazja to odkrycia nowych gier i zabawach na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest Geocaching, o której Filipowi i Leopoldowi opowiada w Podwieczorku Marzena Szychułda.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza czas wolny

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD dzieci

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD