Polskie Radio
Section05
Rafał Grabiański

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat niebo gwiazdy astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan Trójka

Najszybsze ze "spadających gwiazd" - Leonidy na listopadowym niebie

W atmosferę ziemską wpadają z rekordową prędkością ponad 70 km/s, a szczyt ich aktywności wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy będzie można zaobserwować na listopadowym niebie. Kiedy warto popatrzeć w górę? Szczegóły wyjaśnił w Trójce popularyzator nauki Rafał Grabiański z portalu "Urania – postępy astronomii".
Zobacz więcej na temat:  astronomia kosmos spadające gwiazdy Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia gwiazdy niebo obserwacje księżyc zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

NASA potwierdza teorię powstania Księżyca. Ale inne zagadki pozostają

Srebrny Glob, Luna, największy naturalny satelita Ziemi – różne są nazwy Księżyca. I właściwie jedna naukowa teoria tłumacząca, w jaki sposób powstał. Chociaż wciąż jeszcze sporo szczegółów jest niewyjaśnionych. Nowe badania i symulacje komputerowe przeprowadzone przez NASA przyniosły zaskakujące rezultaty, ale są zarazem dużym krokiem w kierunku uzupełnienia białych plam i uściślenia teorii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Ziemia NAUKA Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański